Kesinleşmiş mahkeme kararlarına dayanılarak şahıslar hakkında ceza ve güvenlik tedbirlerine dair bilgilerin kaydedildiği sisteme “adli sicil” denilmektedir. Adli sicil kaydı, vatandaşın devlet nezdinde tutulan suç kaydı olarak açıklanabilir. Adli sicil kaydına halk arasında sabıka kaydı da denilmektedir. Adli sicil kaydı nedir, adli sicil kaydında hangi bilgiler bulunur öğrenmek için TIKLAYIN Adli sicil kaydınızı hemen sorgulamak için TIKLAYIN

Adli Sicil Kaydında Yer Alan Bilgiler Ne Zaman Silinir?

Adli sicil kaydı içerisinde yer alan bilgilerin ne zaman silineceği Adli Sicil Kanunu kapsamında belirlenmiştir. Uygulamada oluşan tereddütler de Yargıtay tarafından içtihatlar yolu ile girilmiştir. Adli sicil kaydı aşağıda saymış olduğumuz maddelerin gerçekleşmesi durumunda silinebilir;  • Ceza ve güvenlik tedbirinin infazı tamamlanmış ise adli sicil kaydı kendiliğinden silinir. İnfazın tamamlanmasından anlaşılması gereken, ceza hapis cezasıysa bihakkın tahliye tarihi veya denetim süresinin son bulduğu tarihtir. Ceza adli para cezası ise, adli para cezasının ödenmiş olduğu tarih veya tazyik hapsine çevrilmiş ise cezaevinden çıkış tarihidir.
  • Ceza mahkumiyetini tamamen ortadan kaldıran, suçtan vazgeçme ve etkin pişmanlık hallerinde adli sicil kaydı silinir.
  • Cezanın zaman aşımına uğraması veya genel affa uğraması durumlarında adli sicil kaydı silinir.
  • Vatandaşın vefatı halinde adli sicil kaydı silinir.

Adli sicil kaydının silinmesi ile ilgili herhangi bir mağduriyet durumu oluşursa, şahsın bir ceza avukatı ile mütalaa edilmesi ile hak kaybı önlenebilir.

Adli Sicil Arşiv Kaydı Ne Zaman Silinir?

İnfazı tamamlanmamış sonuçları devam etmekte olan kayıtları kapsayan adli sicil kaydıdır. Adli sicil arşiv kaydı ise infazı tamamlanmış diğer bir deyişle kesinleşmiş kayıtları kapsamaktadır.  Peki adli sicil arşiv kaydı ne zaman silinir?

  1. Hükümlünün cezasının infazından yani kesinleşmesinden sonra sicil kaydı adli sicil kaydından silinerek, adli sicil arşiv kaydına alınmaktadır. Arşiv kaydı ise 5 sene sonra silinir.
  2. Arşiv kaydına alınan mahkumiyet hükmü, TCK dışındaki kanunların ceza mahkumiyetine bağladığı hak yoksunluklarına neden olan bir mahkumiyet ise; cezanın infazından sonra hükümlünün başvurusu ile mahkeme tarafında Memnu Hakların İadesi kararı verilmişse kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren 15 yıl geçmesiyle arşiv kaydı silinir. Memnu hakların iadesi kararı alınamamış ise kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren 30 yıl geçmesiyle arşiv kaydı silinir. Bu hüküm nedeniyle ceza mahkumiyetlerinin büyük bir kısmı 15 yıl veya 30 yıl süresince arşiv kaydında kalmaktadır.
  3. Hükümlünün vefatı veya fiilin suç olmaktan çıkması durumlarında  arşiv kaydı silinmektedir.

Adli Sicil Kaydı Nasıl Silinir?

Cezanın infaz edilmesinin ardından adli sicil kaydınızın silinmemesi durumunda bir ceza avukatı ile durumu mütalaa etmeniz yararınıza olacaktır. Adli sicil kaydı koşulları gerçekleştiğinde hiçbir başvuru yapmadan kendiliğinden silinmelidir. Ancak adli sicil kaydınızda halen mahkumiyet hükmü var ise bunu sildirebilmek için Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne bir adli sicil kaydı silinmesi dilekçesi ile başvuruda bulunarak, adli sicil kaydınızın silinmesini talep edebilirsiniz. Dilekçenizi bizzat verebileceğiniz gibi aşağıda vermiş olduğumuz adrese herhangi bir PTT şubesi vasıtası ile de gönderebilirsiniz. Ayrıca adli sicil kaydı nasıl alınır öğrenmek için TIKLAYIN

  • Adres: Tuna Caddesi No:10 06100 Yenişehir / Ankara – Türkiye
  • Telefon : +90 312 431 61 20

Adli Sicil Kaydı Silinmesi Dilekçe Örneği İçin TIKLAYIN


DİĞER SABIKA KAYDI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sabıka kaydı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sabıka kaydı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.