Halk arasında sabıka kaydı olarak da bilinen adli sicil kaydı, veya diğer adı ile temiz kağıdı şahsın adli bir işleminin olup olmadığını gösteren resmi bir belgedir. Okul, üniversite kayıtlarında, iş başvurularında, yurt dışı vize başvurularında, burs ve yurt başvurularında, ehliyet başvurularında ve daha birçok işlemi gerçekleştirebilmek için adli sicil kaydı talep edilmektedir. Özellikle iş başvuruları sırasında adli sicil kaydı muhakkak talep edilmektedir. İşverenler işe alacakları personelin geçmişinde herhangi bir adli olaya karışıp karışmadığını, sicilinin temiz olup olmadığını merak ederler ve bu sebepten iş başvurularında adli sicil kaydı isterler. Adli sicil kaydı nedir hakkında daha fazla bilgi almak için TIKLAYIN

Adli sicil kaydı tamamen gizli bir belgedir ve bu sebepten dolayı sadece şahsın kendisine veya vekalet sunmak şartı ile kanuni temsilcisine, vasisine verilir. 18 yaşından küçüklerin sabıka kayıtları ile anne ve babalarına veya istem halinde kamu kurum ve kuruluşlarına verilir. Şahsın adli sicil kaydında hapis cezası kararı, hapis cezası erteleme kararları, adli para cezaları, Askeri Ceza Kanunu kapsamında verilmiş mahkumiyet kararları gibi şeyler yer almaktadır. İdari para cezaları, disiplin kararları gibi bilgiler adli sicil kaydında yer almamaktadır. Peki adli sicil kaydı nereden alınır?Adli Sicil Kaydı ( Sabıka Kaydı ) Nereden Alınır?

Sabıka kaydı yani adli sicil kaydı, Adliye binalarında bulunan Adli Sicil Müdürlüklerinden, yurt dışında iseniz büyükelçiliklerden ve E-Devlet üzerinden alınabilmektedir. Adli sicil kaydı önceleri sadece büyükelçiliklerden ve Adli Sicil Müdürlüklerinden temin ediliyordu. Ancak hayatımızda çok kez istenen adli sicil kaydı almak bu sebeple oldukça zaman kaybına sebep olduğu gibi adliyelerde de yoğunluk kaynağı haline geliyordu. Bunu ortadan kaldırabilmek adına artık adli sicil belgesi E-Devlet üzerinden de verilmeye başlandı.

Sabıka Kaydı ( Adli Sicil Kaydı ) Nasıl Alınır?

Adliyelerden sabıka kaydı almak istiyorsanız genellikle Adliye binalarının en alt katında bulunan Adli Sicil Müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir. Burada üzerinde T.C. kimlik numaranızın bulunduğu kimliğiniz ile dakikalar içinde adli sicil belgenizi çıkartabilirsiniz. Şayet yurt dışında iseniz ve adli sicil kaydı gerekli olduysa, bunun için ülkemiz büyükelçiliklerine gitmeniz gerekmektedir. Yine burada da kimlik belgeniz ile adli sicil kaydınız çıkartılır ve size teslim edilir.

E-Devlet adli sicil kaydı almak ise en pratik ve hayata geçirildiğinden bu yana en çok kullanılan yöntemdir. İnternet üzerinden E-Devlet Kapısına aşağıda bulunan bağlantı tıklamamızın ardından T.C. kimlik numarası ve şifremiz ile sisteme giriş yapıyoruz. Daha sonra “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum.” kutucuğunu işaretliyor ve “Devam Et” butonuna basıyoruz. Burada sorgulamaya esas bilgileriniz yani şahsınıza ait bilgileri göreceksiniz. Alt tarafta ise belgeyi niçin talep ettiğinize dair bir bölüm bulunmaktadır. Burada sizden istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru olarak doldurmalısınız. Belgeyi vereceğiniz kurum türü, belgeyi alma sebebiniz ve belgenin nereye verileceği alanlarını doldurmamızın ardından “Sorgulama” butonuna basıyoruz ve adli sicil kaydına ulaşıyoruz.

E-Devlet Adli Sicil Kaydı Almak İçin TIKLAYIN

Şayet adli sicil kaydınız bulunmuyorsa “YUKARIDA KİMLİK BİLGİLERİ BULUNAN ŞAHSIN ADLİ SİCİL KAYDI YOKTUR. ” şeklinde bir ibareyle karşılaşırsınız. Ancak adli sicil kaydınız varsa bunun detayları yine bu alanda gözükmektedir. Bu belgeyi indirmek veya yazdırmak için sağ üstte bulunan “DOSYAYI İNDİR” seçeneğine tıklamanız ise yeterlidir.

E-Devlet sabıka kaydı alma
Adli sicil kaydı hafta sonu alınır mı oldukça merak edilmektedir. Yazımızda anlattığımız gibi e-devlet üzerinden oldukça kolay bir şekilde ister hafta içi, isterseniz de hafta sonu bu belgeyi temin edebilirsiniz.

Sabıka Kaydı Almak Ücretli Midir? Adli Sicil Kaydı Ücreti

Adli sicil kaydı almak tamamen ücretsiz bir işlemdir. Gerek adliyelerde, gerek büyükelçiliklerde gerekse E-Devlet üzerinden sizden ücret talep edilmez. Ancak E-Devlet sistemine kaydınız bulunmuyorsa, PTT şubelerine giderek kimliğiniz ile bir E-Devlet şifresi alırken 2 TL ücret vermeniz gerekmektedir. Harici olarak sabıka kaydı alma işlemi tamamen ücretsizdir. Adli sicil kaydınızı sorgulamak için TIKLAYIN

Sabıka Kaydı Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sabıka kaydı almak için sadece T.C. kimlik numaranızın bulunduğu kimliğiniz yeterlidir.  Sadece E-Devlet üzerinden alırken T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz istenmektedir.

Yazımızda bahsettiğimiz gibi adli sicil kaydı tamamen şahsi bir belgedir. İş başvuruları, yurt ve burs başvuruları gibi işlemler sırasında sizden istenir. Adli sicil kaydı hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz. Adli sicil kaydı nasıl silinir öğrenmek için TIKLAYIN . Bu yazımızda adli sicil kaydı e-devletten nasıl alınır, almak ücretli mi, hangi kurumdan alınır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SABIKA KAYDI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sabıka kaydı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sabıka kaydı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.