Adisyon Görevlisi Nedir? Ne İş Yaparlar?

Kafe ve restoranlarda garson ve kasiyerler farklı kuruluş ve kurumlarda adisyon görevlisi olarak tanınmaktadır. Kısacası yemek yemeye gittiğiniz bir yerde menüyü, yemekleri, hesabı getiren ve kasada ödediğiniz kişi adisyon görevlileridir. Ancak her yerde olmayıp özel kurumlarda bu tanım kullanılarak memur konumunda yer almaktadırlar.

Özel sektörlerde göreceğiniz garsonlar hem yemek getiriyor, hem hesap getiriyor hem de kasiyerlik olarak görev alıyorlar. Bu çalışanlar devlet kurumlarında aynı işleri yaptıkları zaman adisyon görevlisi olarak iş yapmaktadır. Her iki çalışanın da yaptıkları iş aynı olsa da özel ve devlet kurumlarının farkı olduğundan dolayı devlet kurumlarında çalışan garson ve kasiyerler adisyon memur görevlisi olarak iş görmektedir. Bu sayede memurlar ile aynı maaşı alarak aynı konumda olurlar.Adisyon Görevlisi Nasıl Olunur? Aranan Özellikler Nelerdir?

Adisyon görevlisi olabilmek için öncelikle 18 yaş üstü ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorundadır. Bunun yanı sıra sicili temiz olup askerlik ile ilişkisi olmayan kişiler de adisyon görevlisi olabilmektedir. Çalışmasında her hangi bir hastalığı bulunmayan lise, lisans ve ön lisans mezunları adisyon görevlisi olabilirler. Fakat KPSS dediğimiz Kamu Personel Seçme Sınavına girmeniz ve aldığınız puana göre seçimlerde en yüksekten en düşüğe göre sıralanarak seçimler arasında seçilerek adisyon görevlisi olabilirsiniz. Bu işte ayrıca şehit, gazi vb. kişilerin aile fertlerinden birisi katılırsa %10 fazla puan eklenerek kabul edilirler.

Adisyon Görevlileri Kaç Saat Çalışır? Ne Kadar Maaş Alır?

Garson ve kasiyer görevlileri özel kafe ve restoranlarda çalışırlar ise yaklaşık 10 saat ve fazlası şeklinde çalışmaktadırlar. Maaşları ise asgari ücret olmakla beraber şansları var ise prim alırlar. Ancak adisyon görevlileri devlet kurumlarında memur olarak çalıştıkları için en fazla 8 saat çalışmaktadırlar. Bu koşulun yanı sıra aldıkları ücretlerde memur maaşları kadardır. Şuan en düşük adisyon görevlisinin maaşı yaklaşık olarak 3.600 TL civarındadır. Bunun yanı sıra ayrıca çalıştığı kurumlarda prim ve bahşişlerde eklenince 5.000 TL maaşı geçebilmektedir.

Bu yazımızda adisyon görevlisi mesleği hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ADİSYON GÖREVLİSİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, adisyon görevlisi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan adisyon görevlisi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.