Günümüzde kamu kurum ve kuruluşlarında halledebildiğimiz birçok işlemi artık İnternet üzerinden sadece bir şifre ve TC kimlik numarası ile E-Devlet Kapısı vasıtası ile kolaylıkla halledebilmekteyiz. Bu sorgulamalara geçtiğimiz günlerde bir yenisi daha eklendi. Artık E-Devlet kapısı üzerinden kolay bir şekilde herhangi bir yakınınızdan adınıza miras kalıp kalmadığını miras sorgulama sayfası sayesinde görüntüleyebiliyoruz. Birine, ölen bir yakınından kalan mal mülk, para veya servet, kalıt, bırakıt, terekeye miras denilmektedir. Tarafınıza herhangi birisi tarafından bir şekilde miras bırakılıp bırakılmadığını İnternet üzerinden öğrenmemiz mümkündür. Peki miras sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Miras sorgulama işlemi nasıl nereden yapılır?

Miras kalıp kalmadığını basit bir şekilde E-Devlet Sistemi üzerinden öğrenmemiz mümkündür. Ancak burada belirli bir kıstas bulunuyor. Yeni hizmet olan miras sorgulama ile 1990 yılı ve sonrasında gerçekleşen vefat sonrası mirasçılık belgesi ve haklar sorgulanabilecek. Bu hizmet özellikle miras paylaşımı konuları ve miras davaları için oldukça faydalı olacaktır. Miras sorgulamak için E-Devlet Kapısı üzerinde aşağıda da bağlantısını vermiş olduğumuz veraset ilamı sorgulama sayfasına gitmeniz gerekmektedir. Hizmet Adalet Bakanlığı bünyesinde verilmektedir.E-Devlet Miras Sorgulamak İçin Hemen TIKLAYIN

Miras sorgulamak için yukarıda vermiş olduğumuz E-Devlet sitesine girmeniz ve akabinde sisteme giriş yaptıktan sonra miras bırakanın T.C. kimlik numarasını girmeniz yeterlidir. Akabinde miras var mı yok mu kolay bir şekilde öğrenebilmektesiniz. Yine sisteme diğer giriş methodlarını ( mobil imza, e-imza, İnternet bankacılığı, TC kimli kartı ) kullanarak da giriş yapabilmektesiniz.

Şayet bir E-Devlet şifresi sahibi değilseniz, size en yakın PTT şubesine müracaat ederek şifrenizi temin edebilirsiniz. Bu sayede hem miras sorgulama hem de diğer E-Devlet hizmetlerinden kolay bir şekilde faydalanabilirsiniz. E-Devlet miras sorgulama ile kolay bir şekilde mirasçılık belgesi alabilirsiniz. Bu vesile ile de adıma, üzerime, bana miras var mı öğrenmeniz mümkündür.

E-Devlet üzerinden miras öğrenme sistemi vatandaşlarımızın hizmetine açıldığından bu yana milyonlarca sorgulama gerçekleştirilmiştir. Mirasçılık belgesi veya diğer adı ile veraset ilamı sorgulamada vatandaşlık numarasının bilinmesi şartının kaldırılması ve kişilerin sadece kendi vatandaşlık numaralarını kullanarak sorgulama yapabilmeleri hakkında çalışmalar yapılmaktadır. Fakat hali hazırda yazımızda anlattığımız üzere işlem gerçekleştirilmektedir. Ayrıca tüm bu işlemleri nasıl yapabileceğinizi aşağıda vermiş olduğumuz videodan da izleyerek öğrenebilirsiniz.Sorgulama Sonrasında Miras Çıkanlar Ne Yapmalılar?

Şayet sorgulama işlemini gerçekleştirdiniz ve tarafınıza miras bırakıldığını fark ettiyseniz bu belirtilen miras için veraset ve intikal vergisi ödemeniz gerekmektedir. Geçtiğimiz senelerde başlanan uygulamaya göre 240 bin liraya kadar olan miraslarda yüzde 1 vergi uygulanmaktadır. Bu oran bırakılmış olan miras tutarına göre yüzde 10’a kadar çıkabilmektedir.

Bu yazımızda E-Devlet miras nasıl araştırılır, nasıl bakılır, adıma miras var mı gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Miras konusunda deneyimli editörlerimiz en kısa sürede sizlere konu hakkında dönüş yapacaklardır.


DİĞER E-DEVLET HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, e-devlet konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan e-devlet duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.