Kredi kartı; bankalar tarafından kişilere verilen bir harcama aracıdır. Kredi kartı; kişilere harcamalarını taksitlendirme imkanı sağlar ve kişinin artı bir bakiyesi olmasına yardımcı olur. Kredi kartı almak için gelir düzeyiniz ve bankalara verdiğiniz sözleri tutma yani ödeme düzeniniz son derece önemlidir.

Adıma alınmış kredi kartı var mı?

Adıma kredi kartı var mı sorusunun cevabını öğrenmek için direkt olarak tüm bankaların dahil olduğu bir sorgulama merkezi olarak KKB bulunmaktadır ancak bu şekilde de sadece kredi kartı geçmişi yani borç ve ödeme bilgileri görünebilir.Önceden sadece bankacıların kullanabildiği bir sistem olan KKB artık müşterilerin de kullanımına açık yani herkes kendi bilgilerini görüntüleyebilmekte. Adınıza kredi kartının başkaları tarafından çıkarılmaması için nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport kaybedildiği anda karakola kayıp bildirmek, kayıp ilanı bastırmak ve de vergi dairesine yazılı bir şekilde bildirimde bulunmak gerekmektedir. Bu şekilde sahte kimlikle yapılan kredi kartı başvurusu ya da adına kredi çekmek gibi bankacılık işlemleri önlenebilir.

Adıma Kredi Kartı Var Mı Nasıl Sorgularım?

Kişinin kendi adına çekilmiş kredi kartı olup olmadığını sorgulayabileceği, bu sorgulamaya bütün bankaların dahil olabileceği bir sistem var mıdır? Ne yazık ki henüz böyle bir sistem bulunmamaktadır. Bankaların her birini teker teker arayıp sorgulamak da elbette ki bayağı zorlayıcıdır.

Fakat bankaların sisteminden yararlanacağınız bir yol izleyip kredi kartı geçmişiniz için Merkez Bankası ve KKB kayıtlarını kontrol edebilirsiniz. Eğer bankada çalışan tanıdıklarınız varsa ya da bireysel müşteri temsilcinize endişelerinizi anlatırsanız; sizler için KKB sorgulaması yaparak kredi kartınız olup olmadığını sorgulayabilir. Kişi kendi adına kayıtlı olan kredi olup olmadığını yılda en az bir kere sorgulatmalıdır ki başına beklenmedik bir olay gelmesin.


DİĞER KREDİ KARTI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kredi kartı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kredi kartı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.