Adaylık kaldırma sınavı nedir, ne demektir?

Tüm devlet memurluklarında olduğu gibi kişinin kamu kurumlarında ilk senesi staj niteliği taşımaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’nda ise buna aday öğretmen veya stajyer öğretmen denilmektedir. MEB yani Milli Eğitim Bakanlığı, sözleşmeli ve kadrolu aday öğretmenlerin, aday öğretmenliklerinin kaldırılması yani asli öğretmenliğe geçiş için her sene sınav yapmaktadır. Bu sınava adaylık kaldırma sınavı yani AKS adı verilmektedir. Adaylık Kaldırma Sınavı yani AKS, her sene 81 il merkezinde tek sınavda yapılmaktadır.

Sınav 100 tam puan üzerinden değerlendirilecek. Başarı puanı 60 ve üzerinde olan aday öğretmenler başarılı sayılmaktadır. Sınav sonuçlarının, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce valiliklere bildirilmesinin ardından başarılı olan aday öğretmenler adaylık sürecini tamamlamış sayılmaktadır.Kimler Adaylık Kaldırma Sınavına Girebilir?

Sınava girecek olan aday öğretmenlerin (sözleşmeli/kadrolu);

  • Performans değerlendirmesi sonucunda başarılı olmak,
  • Sınav tarihinde bir yıl fiilen çalışma şartını tamamlamış olmak,
  • Sınava giriş ücretini süresi içinde yatırmış olmak,

şartlarını sağlaması gerekir.

Adaylık kaldırma başvurusu nasıl nereden yapılır?

Adaylık kaldırma sınavına girebilmek için adayların sınav ücreti olan 100 TL’yi ödemeleri gerekmektedir. Bu tutar, MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Döner Sermaye İşletmesinin “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası veya Türkiye Halk Bankasından herhangi birine ödenmektedir.  Ayrıca tüm banka kartları ile https://odeme.meb.gov.tr/ sayfasından da ödeme yapılabilinmektedir. Sınav ücretini yatırmayan kişiler sınava alınmazlar.

Bunun dışında adayların yapması gereken herhangi bir işlem yoktur. Yani adaylar sınava girebilmek için ücreti yatırmaları yeterlidir. Akabinde adaylardan herhangi bir başvuru alınmaz. Daha sonra da sınav giriş belgeleri yayınlandığında ( www.meb.gov.tr üzerinde yayınlanır. ) bunun çıktısını alarak sınava katılabilirler. Adaylar görev yaptıkları ilde sınava girerler.

Adaylık kaldırma sınavı ne zaman yapılacak? Adaylık kaldırma sınavı tarihi

Bu yıl için adaylık kaldırma sınavının ne zaman yapılacağı henüz açıklanmadı. Sınav tarihi açıklandığında bu hususta detaylı bilgileri bu sayfa altında paylaşacağız. Tarihlerden haberdar olmak için sosyal ağlardan bizleri takip edebilirsiniz.

Sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Adaylık kaldırma sınavı sonuçları, sınav yapıldığı tarihten itibaren 15 gün içinde www.meb.gov.tr üzerinde ilan edilmektedir. Adaylara ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmemektedir.

Sınav sonuçlarına nasıl itiraz edilir?

Sınav sonuçlarına itiraz etmek isteyen adaylar, sonuçların açıklanmasının ardından 5 iş günü içerisinde ÖYGGM’ye şikayetlerini iletebilirler. yapabileceklerdir. Adaylar sınav sorularına, sınav uygulamasına ve sınav sonuçlarına itiraz başvurularını, Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Döner Sermaye İşletmesinin “Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığı ile T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası şubelerinden herhangi birine 20 TL (yirmi TL KDV Dahil) SINAV İTİRAZ ÜCRETİ adı altında yatırarak alınan banka dekontu/ATM işlem fişi ve sınav adının yazılı olduğu dilekçe ile yapılmaktadır.

Sınavda başarılı olamayan aday öğretmenler (sözleşmeli/kadrolu), Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği usul ve esaslarınca il içinde aynı hizmet alanında başka bir eğitim kurumunda görevlendirilerek bu Yönetmelik hükümlerine göre yeniden performans değerlendirmesi ve sınava tabi tutulur. Bu kapsamda da aday öğretmenlerden performans değerlendirmesinde veya sınavda başarısız olanlar öğretmenlik unvanını kaybeder.

Bu yazımızda aday öğretmenlik sınavı hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ADAYLIK KALDIRMA SINAVI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, adaylık kaldırma sınavı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan adaylık kaldırma sınavı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.