Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yıl sonuna kadar 3.500, 2015 yılı içerisinde ise 5 bin hakim ve savcı alımı yapılacağını açıkladı. Yakın bir tarihte faaliyete geçmesi planlanan Bölge Adliye ve Bölge İdare Mahkemeleri ile kurulacak olan Yeni İlk Derece Mahkemelerinin personel ihtiyaçlarını karşılamak için de 5 bin eleman alımı yapılacağını ve bunlar için sınav duyurusunun önümüzdeki günlerde gerçekleşeceğini dile getirdi.

ADALET BAKANLIĞI 5 BİN HAKİM VE SAVCI ALIM İLANI 2015

2002 yılında hakim ve savcı sayısı 9 bin 347 iken bu rakam 2014 yılı itibariyle 14.532’ye çıktığını belirten Bekir Bozdağ, hakim ve savcı sayısında 2002 yılından bu yana %55’lik bir artışın olduğunun altını çizdi. Ülkemizde 2002 yılı itibariyle 100 bin kişiye düşen hakim sayısı ortalama 7.5, savcı sayısı ise 4.5’dir. Bu rakam 2015 yılı itibariyle 100 bin kişiye düşen hakim sayısı 12’nin üzerine, Cumhuriyet savcısı sayısı ile 6’nın üzerine çıkmıştır. Halen istenilen düzeye gelinemediğinin altını çizen Bakan Bozdağ bu yüzden bu yıl içerisinde 3.500, 2015 yılı içerisinde de 5 bin hakim ve savcı alımı gerçekleştirileceği müjdesini verdi.ADALET BAKANLIĞI HAKİM VE SAVCI ALIMI SINAVI

Hakim ve savcı alımı için yapılacak olan sınavın başvuru tarihi ve sınav tarihi ise henüz açıklanmadı. Sınav tarihlerinin önümüzdeki günlerde açıklanması planlanıyor. Yine bu haberlere ilk olarak www.devlette.com adresinden ulaşabilirsiniz.


DİĞER ADALET BAKANLIĞI HAKİM VE SAVCI ALIM İLANI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, adalet bakanlığı hakim ve savcı alım ilanı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan adalet bakanlığı hakim ve savcı alım ilanı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.