Adalet Bakanı Bekir Bozdağ TBMM bütçe görüşmeleri sırasında bu ayın sonlarına doğru 5 Bin zabıt katibi alımı yapılacağını açıkladı.  Alınacak olan zabıt katibi sayısının 20 katı kadar aday sınava çağırılacak. Peki Adalet Bakanlığı zabit katibi alımında aranacak olan şartları neler, başvuru tarihi ne zaman, sınav ne zaman yapılacak ve nasıl olacak? Adalet Bakanlığı zabıt katibi alımı ile ilgili tüm merak ettiklerinize yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

ADALET BAKANLIĞI ZABIT KATİBİ ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI

Zabıt katibi alımında aranan şartlar, Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliğinde yer almaktadır.  • YAŞ ŞARTI

Yönetmeliğin 5. maddesine göre, kadrolu zabıt katıbi alımında, “merkezi sınavın yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibariyle 35 yaşını bitirmemiş olmak,” şartı aranacaktır.

  • MEZUNİYET VE KLAVYE ŞARTI

Zabıt katıbi alımındaki özel şartlar ise, yönetmeliğin 6. maddesinde şu şekildedir:

  1. “Fakülte veya yüksek okulların bilgisayar bölümü, adalet yüksekokulu, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet ön lisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ve dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak,
  2. En az lise veya dengi okul mezunu olup, daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya başvuru tarihinde Milli Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurumu ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip bulunmak,
  3. Uygulama sınavından en az bir hafta önce Bakanlık internet sitesinde ilan edilecek yazılı metinler arasından, sınav sırasında her bir grup için komisyon tarafından çekilecek kura sonucu belirlenen ve adaylara yazılı olarak verilen bir metinden daktilo veya bilgisayar ile üç dakikada yanlışsız en az doksan kelime yazmak, (bu bende göre yapılacak uygulamalı sınavda başarılı sayılabilmek için; verilen metne sadık kalınıp kalınmadığına, yanlış yazılan kelime sayısı ile yazı içerisindeki kelime ve cümle tekrarları nedeniyle metnin anlam bütünlüğünün bozulup bozulmadığına dikkat edilir. Bu işlem yapılırken yanlış yazılan kelime sayısının toplam yazılan kelime sayısına oranının yüzde kırktan fazla olması halinde yazılan metnin anlam bütünlüğü şartını taşımadığı kabul edilir.)”

NOT: 2014 yılında Mayıs ayında yapılan düzenlemeyle klavye sınavı sırasında metinlerin önceden yayınlanmasına,  sınavdaki metinlerin kurayla belirlenmesine ve verilen kelimelerin yüzde 40’ını yanlış yazanların başarısız sayılacağına karar verilmiştir.

ADALET BAKANLIĞI 5 BİN ZABIT KATİBİ ALIMI SINAVI

Yönetmeliğin 14. maddesinde yapılan son düzenlemeye göre alınacak olan zabıt katibi sayısının 20 katı kadar aday KPSS’den aldıkları puana göre sıralanarak klavye sınavına çağırılacak. Yine alınacak olan zabıt katibi sayısının 3 katı kadar aday klavye sınavı sonuçlarına göre mülakata çağırılacaklar. Lisans, önlisans ve lise mezunları aynı uygulamalı sınava tabi tutulacaklar.

ADALET BAKANLIĞI ZABIT KATİBİ ALIMI BAŞVURU FORMU

Adalet Bakanlığı 5 Bin zabıt katibi alımı sınavı tarihi ve başvuru formu henüz açıklanmadı. Açıklandıktan sonra zabıt katibi alımı ilanı güncellenecektir. Ayrıca bakanlık tarafından yayınlanan tüm ilanlara Adalet Bakanlığı iş başvurusu sayfasından ulaşabilirsiniz.


DİĞER ZABIT KATİBİ ALIMI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, zabıt katibi alımı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan zabıt katibi alımı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.