Bir ülkenin refah seviyesinin anlaşılması için açlık ve yoksulluk sınırı önemli bir veridir Bir ülkedeki en küçük topluluk olan çekirdek ailenin yaşam standartlarını anlamak, bir ülkenin gelişmişlik seviyesini kavramak için açlık ve yoksulluk sınırı bilmek yeterlidir.

Açlık sınırı nedir?

Açlık sınırı; 4 kişiden oluşan bir ailenin temel gıda ihtiyacı için harcadığı minimum giderdir. Açlık sınırı Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen standartlara göre hesaplanmaktadır. Açlık sınırı değerleri; çalışan ve biri 0-6 diğeri 6-15 yaş arası olan 4 kişilik bir aileye göre hesaplanır. Bu aile üyelerinin alması gereken minimum kalorinin ne kadar olduğu Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmiştir. Büyük çocuğu olan bir ailenin 2800 kalori ile hayatını sürdürmesi mümkün ancak konu 0-6 yaş arası bir küçük çocuk olduğu zaman bu değere ek olarak 2400 kalori daha ekleniyor, gelişim çağındaki bir bebeğin alabileceği en az kalori seviyesi 2400’dür.  Açlık sınırı; bir ailenin hayatta kalabileceği kaloriyi alması için güncel şartlarda gereken para miktarını temsil ediyor.Yoksulluk sınırı nedir?

Yoksulluk sınırı; toplumun en küçük birimi olarak ele alınan 4 kişilik bir aile topluluğunun zorunlu harcamalarının minimum ne kadar olması gerektiğini hesaplayan değerdir. Yoksulluk sınırı; kira, ulaşım, su, elektrik, eğitim, giyim, iletişim, kültürel etkinlik gibi en temel ihtiyaçların gerçekleştirilmesi için gerekli olan para miktarını ifade etmektedir.

Açlık sınırı nasıl hesaplanır?

Açlık sınırı; bir ailenin alması gereken minimum kalori miktarını en düşük hangi maliyetle alabileceği ele alınarak hesaplanıyor. Bir aile güncel piyasa fiyatlarına göre 2400-2800 arası kaloriyi minimum harcama ile nasıl alır sorusunu arayan açlık sınırı hesaplamasında temel alınan değer minimum harcama ile maksimum faydadır. Açlık sınırı son derece kolay bir şekilde hesaplanabiliyor. En sağlıklı veriler de takip edilebilirliği kolay olduğu için açlık sınırı verilerinden elde ediliyor.

İlk aşamada beslenme gurupları oluşturuluyor, bunlar;

  • Yoğurt – süt –peynir,
  • Et – balık – tavuk,
  • Bakliyat – sebze – meyve
  • Ekmek – un – makarna – pirinç olarak sıralanıyor.

İkinci aşamada ürünlerin aylık olarak değerleri takip ediliyor ve buna göre artış ve düşüşler aylık olarak hesaplanabiliyor ve yıllık olarak da ortalaması elde edilebiliyor.

Yoksulluk sınırı nasıl hesaplanır?

Yoksulluk sınırı; bir ailenin zorunlu ihtiyaçlarını TL cinsinden minimum bir rakam ile ifade eden tanımdır. Açlık sınırına göre baz alındığında hesaplanması son derece zordur ve şu ana kadar bu konu ile ilgili elle tutulur, net rakamlar veren çalışmalar yapılamamıştır. Yoksulluk sınırı ile ilgili en değerli çalışmaları şu ana kadar Türk-İş kurumu yapmış ve ortaya en net rakamları çıkarabilmek için uğraş vermiştir.

Genel olarak yoksulluk sınırı belirlenirken temel alınan esas formül; yoksul ve aşırı yoksul olarak tanımlanan ailelerin, gıda dışında yaptıkları harcamaların ortalamasının alınmasıdır. Fakat bu giderler her aile için sabit değildir. Yoksul ve aşırı yoksul olan ailelerin de net bir şekilde belirlenememiş olması yoksulluk sınırı için ifade edilen rakamın net bir şekilde belirlenmesini imkansız kılar ve ortaya çıkan rakam elde olan verilere dayandığı için gerçek bir nitelik taşımaz.

Ülkemizde açlık ve yoksulluk oranı kadardır?

Türkiye açlık ve yoksulluk sınırı oranı her ay hesaplanmaktadır. Türk-İş bu konuda oldukça yetkili bir makam olarak her ay verileri güncellemektedir. Merak eden kişiler açlık ve yoksulluk sınırı bilgilerini her ay güncel olarak Türk-İş sitesinden edinebilirler. Son elde edilen verilere göre;

  • 4 kişiden oluşan bir aile için açlık sınırı; 2067 TL
  • 4 kişiden oluşan bir ailenin yoksulluk sınırı; 6733 TL
  • 1 kişi için aylık minimum maliyet ise 2559 olarak hesaplanmıştır.

Bu veriler sonucunda elde edilen rakamlara göre Türkiye %30 oranında yoksul bir ülkedir.

Bu yazımızda açlık ve yoksulluk sınırı nedir, ne demektir, anlamı nedir detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, açlık ve yoksulluk sınırı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan açlık ve yoksulluk sınırı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.