Aciz Vesikası Nedir? Ne İşe Yarar?

Aciz vesikası, şirketler, kuşkulu alacaklarına bu belgeyi bağladıkları zaman vergiden düşebilmektedir. Bu sebeple, açılan icra takiplerinde borçlu kişiye ulaşılmıyorsa bu belge ile hiç zaman kaybetmeden borçlu hakkında aciz vesikası alınmaktadır. Bu belge ayrıca davalarda zamanaşımını durdurarak ayni halde faiz işlemelerini de durdurmaktadır. Şayet alacaklı olduğunuz kişi ileride ev, araba ya da benzeri bir gün bir mülke sahip olursa aciz vesikası belgesi ile bu mülk tespit edilir ve elinden alınmak suretiyle devam eden dava tekrar açılır ve gerekli işlemler yapılır.

Aciz vesikası icra takibine konarak belgenin alındığı zamanla tekrardan takibe başladığı zaman içerisinde geçen vaktin faizi asla alınamamaktadır. Ayrıca tasarrufun iptali şeklinde davalar açmak için aciz vesikası şarttır denilebilir. İcra ve iflas formalitelerinde, paraların verilmesinde alacağını bütünü ile alamamış kişiler alamadıkları ücretleri aciz vesikası ile rahatlıkla alabilmektedirler. Alacaklı olunan kişiye ait belli bir zaman sonra bir mal, mülk, ev, araba, para vs. olmaması halinde bu belge ile zaman aşımını engelleyebilir ve olduğu zaman tekrar devam edilebilmektedir.Aciz Vesikası Nasıl ve Nereden Alınır?

Aciz vesika belgesi İcra Dairesinden alınır ve Vergi Dairesinde düzenlenerek alacaklı tarafa verilmektedir. Aciz vesikasını düzenleyen İcra Dairesi tek düzenlemeye yetkisi olan birimdir. İstinabe ile yapılan borçlara yönelik satış ve haciz neticesinde düzenleme yetkisine ancak İcra Dairesinde yer almaktadır. Aciz vesikasını almak için en yakın İcra Dairesine gitmeniz yeterli olacaktır.

Aciz Vesikası Nasıl Kaldırılır?

Aciz vesikası davası açıldıktan sonra borçlu kişi eğer haklıysa itiraz davası açarak aciz vesikasını kaldırabilmektedir. Eğer itiraz lehine olursa bu belge kalkar ancak lehine olursa belge kalkmamaktadır. Bunun yanı sıra aciz vesikası itiraz davası açılmadan başka hiçbir türlü kalkmamaktadır.

Aciz Vesikası Kaç Yıl Süre ile Verilir?

Aciz vesikası davası açıldıktan sonra eğer alacaklı kişi 20 yıl boyunca alacağını alamaz ise zaman aşımına uğrar. Bu anlamda aciz vesikaları verildikten 20 yıl sonra süreleri bitmektedir. Ancak daha sonra tekrar açılabildiği için bu süre her hangi bir sorun teşkil etmeyecektir.

Bu yazımızda aciz vesikası nedir hakkında detaylı bilgilere yer verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ACİZ VESİKASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, aciz vesikası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan aciz vesikası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.