Açıktan Atama Nedir?

Memur olarak görev almak isteyen vatandaşların memur olabilmeleri için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi de, adını son zamanlarda daha sık şekilde duymaya başladığımız açıktan atama yolu ile atanmadır.  Özellikle son dönemde boşalan devlet kadrolarına açıktan atama yolu ile memur alımı gerçekleştirileceği söylenmektedir. Peki açıktan atama nedir?

Açıktan Atama Nasıl Yapılır?

Çoğu vatandaşımız açıktan atamanın kuralsız bir şekilde yapılan memur alımı olarak bilmektedir. Ancak bu yanlış bir tabirdir. Gerçekte boş olan kadrolara, işsiz kişilerin atanması açıktan atama yolu ile yapılmaktadır. Yani genel tabiriyle herhangi bir kamu görevinde bulunmayan kimselerin, memur kadrolarına atanması işlemine açıktan atama denilmektedir.Bir kamu kurumuna açıktan atama yolu ile nasıl memur alımı gerçekleştirileceği ise yönetmeliklerce belirlenmiştir. Hali hazırda bazı istisnalar bulunsa da, genel itibariyle kamu kurumlarına atanmak için KPSS sınavına katılmak gerekmektedir. KPSS ile atamanın ardından bazı kadrolara ÖSYM tarafından yürütülen merkezi yerleştirme yöntemi ile, bazı kadrolara da kurumların yürütmüş oldukları KPSS + mülakat yöntemi ile memur ve personel alınmaktadır. Hali hazırda bulunduğumuz OHAL döneminde de bu uygulama değiştirilmemiştir.

Açıktan Atamaya Kimler Başvurabilir?

Bu sebeplerden dolayı açıktan atama yolu ile memur olmanın herhangi bir kurala tabi olmadan doğrudan memur alımı şeklinde yorumlanması doğru bir tabir değildir.  Açıktan atama ile personel ve memur alımı ilanlarına ilanlarda belirtilen başvuru şartlarını taşıyan her kimse başvuruda bulunabilir.

Açıktan Atama İlanları

Açıktan atama ilanları düzenli olarak web adresimiz olan www.devlette.com sitemiz üzerinde yayınlanmaktadır. Bu ilanları takip etmek için sosyal ağlardan bizleri takip edebilirsiniz. Her ilanda açıktan atama nasıl başvurulur ayrıca anlatılmaktadır. Yani her ilanın başvuru tarihi veya başvuru şekli farklı olmaktadır.  Açıktan atama hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER AÇIKTAN ATAMA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, açıktan atama konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan açıktan atama duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.