Açıköğretim diploması nereden ve nasıl alınır?

Açıköğretim öğrencileri, dönem bittikten sonra son sınav sonuçları açıklandıktan sonra belirtilen 20 gün içerisinde diplomalarını alabilmektedirler. Şayet bu kişilerin staj ya da vermeleri gereken her hangi bir sorumlu olduğu proje yok ise sorunsuzca alabilirler. Staj ve başka sorumlulukları var ise bitirdikten sonra diplomalarını alabilirler. Dönem sonu sınav sonuçları ve diploma almaya hak kazandığınızı https://www.anadolu.edu.tr/acikogretim/ bu linkten öğrenci girişinizi yaparak görebilirsiniz.

Diplomayı kimler alabilir sorusunun cevabını ise Anadolu Üniversitesi şu şekilde paylaşımda bulunmuştur. “Sertifika ve diploma alacak adaylar ancak kendileri öğrenci kimlik kartları ile merkeze gelerek alabilirler. Bunun dışında vekaletname verdiği kişi de alabilmektedir. Ancak diploma ve sertifikalar AÖF ofislerine ya da kargo ile kesinlikle gönderilmez, elden teslim edilir.” Şeklinde açıklama ile kesin ve net bir şekilde nasıl ve nereden alınır sorusunun cevabını vermiştir. Bunun üzerine merkez ofis, dekanlık ya da AÖF ofisleri haricinde başka yerden diploma yani mezuniyet belgesi alamamaktadır. Bunun yanı sıra maddi anlamda borcu olanların da aynı şekilde mezuniyet belgeleri borçlarını kapatmadıkları sürece verilmemektedir.Mezuniyet belgesini alacak öğrenciler yıl sonu sınavlar bittikten ve sınav sonuçları açıklandıktan sonra, eğer staj ya da laboratuvar projesi varsa bunları belgeleyip bitirdikten sonra, 20 gün içerisinde öğrenciler mezuniyet belgelerine kavuşabilecektir. AÖF mezuniyet belgesi alacak öğrencilerin dikkat etmesi gereken hususlar ise,

  • Eğitimini tamamlayan öğrenciler bulunduğu şehirdeki AÖF ofisine kimlik ve öğrenci kartları ile beraber kendileri giderek ya da onaylı bir şekilde vekalet verdiği kişi başvuruda bulunabilirler. Bunun haricinde kimseye verilmez.
  • Mezuniyet belgeleri hiçbir şekilde öğrencilerin adreslerine ya da belirli resmi kurumlara kesinlikle posta ya da kargo yolu ile gönderilmez.
  • AÖF ofisleri ve büroları arasında mezuniyet belgesi gönderimi yapılamaz.
  •  Mezuniyet belgelerini alan kişilere onaylı fotokopisi verilmez.
  • Mezuniyet belgeleri hazırlanana kadar öğrenciler geçici diploma ya da sertifika alamaz.
  • Mezuniyet belgelerinizi aldıktan sonra mutlaka diplomada bulunan bilgilerinizi kontrol ediniz. Aksilikler ve yanlışlıklar yaşanabilir, hemen müdahale edilmesi için anında kontrol ediniz.
  • Mezuniyet belgeleri alındıktan sonra kimlik bilgileri değişen kişilere yeni ve farklı mezuniyet belgesi verilmeyecektir. (soyadı değiştirme gibi)

Bu şekilde kolay ve rahatlıkla Açıköğretim diplomanızı alabilirsiniz. Diplomanızdaki bilgilerinizi kontrol etmeyi asla unutmayınız.


DİĞER AÖF DİPLOMASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, aöf diploması konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan aöf diploması duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.