Kısa Cevaplı Soru Nedir?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi yani bilinen adıyla ÖSYM, YGS ve LYS sınavlarında köklü değişikliklere gidildiğini ve önümüzdeki dönemden itibaren bu değişikliklerin aktif olarak kullanılacağını açıkladı. Kısa cevaplı sorular; cevabı bir sözcük, bir sayı veya bir cümle ile adaylar tarafından cevap kağıdına yazılan ve/veya kodlanan sorulardır. Bundan sonra adını sıkça duyacağımız kısa cevaplı sorular yani açık uçlu soru hakkında detaylı bilgi haberimiz devamında yer almaktadır.

Açık Uçlu Soru Nedir?

Bundan sonra ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan YGS, LYS gibi sınavlarda açık uçlu sorular ile karşılaşacağız. ÖSYS kılavuzunda LYS-1 Matematik testinde 3 açık uçlu soru, LYS-2 Fizik, Kimya, Biyoloji testinde her birisi için 1’er kısa cevaplı soru, LYS-3 Türk Dili ve Edebiyatı testinde 2 açık uçlu soru, Coğrafya-1 testinde 1 soru, LYS-4 Tarih testinde ve Coğrafya testinde 1’er soru, Felsefe grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde tüm adaylar için ortak 1 soru kısa cevaplı olacak. Önümüzdeki senelerde yapılacak olan sınavlarda ise açık uçlu yani kısa cevaplı soruların sayısı kademeli olarak arttırılacak.Kısa  cevaplı sorularda 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi gibi bir durumda söz konusu değildir. Kısa cevaplı sorular yani boşluk doldurmalı sorular bu sene adaylara sorulacak. Kısa cevaplı sorular yazılı sınavlar gibi uzun cümleler ve açıklamalar yer almayacak. Adından da anlaşılacağı üzere bazen bir rakam, bir kelime veya bir cümle açık uçlu soruları cevaplamak için yeterli olacak.

Açık uçlu soru, kısa cevaplı soru

Kısa Cevaplı Soru ( Açık Uçlu Soru ) Örnekleri

ÖSYM konunun daha net kavranabilmesi için açık uçlu soru ( kısa cevaplı soru ) ne demek açıklamasının yanında bir de bu konuda hakkında örnekler vermiştir. Bu örnekler ile sınavlara katılacak olan adayların ilk kez uygulanacak olan bu sisteme alışmaları amaç edinmiştir.

Kısa Cevaplı Soru Örnekleri İçin TIKLAYIN

Açık Uçlu Sınav Sistemi Ne Zaman Uygulanacak?

Açık uçlu sınav sistemi önümüzdeki sınavlarda uygulanmaya başlayacaktır. Açık uçlu sorular ve açık uçlu sınav sistemi hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ÖSYM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ösym konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ösym duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.