Açık Oturum Nedir, Ne Demektir?

Açık oturum, adından da anlayacağınız üzere açık bir şekilde herkesin izleyebileceği şekilde yapılan oturumdur. Her hangi bir sorunu uzmanlar tartışırken herkesin izleyebileceği şekilde açık bir şekilde yapılır. Sözlü anlatım olan açık oturum, halkın bütün kısmını ilgilendiren belli konular üzerinde konuşmak ve tartışmak için düzenlenir. Tartışacak olan bu uzman kişiler ayrıca başkan yönetimi esnasında bu tartışmayı gerçekleştirir.

Açık oturumlar genel olarak açık ya da kapalı salonlarda gerçekleşir. Konferans salonu birer örnektir. Bunun yanı sıra açık oturumlar radyo ve televizyon gibi yayın organlar yardımı ile de yapılarak izleyicilere açık bir şekilde sunmak suretiyle stüdyolarda da yapılabilmektedir. Yani toplumu ilgilendiren güncel konular ve sorunlar hakkında tartışılarak çözüm odaklı yapılan tartışma oturumudur diyebiliriz.Açık Oturum Ne İçin Yapılır?

Açık oturum tanımından da anlayacağınız üzere açık oturumun amacı güncel olan problemleri, halkı ilgilendiren bütün konuları halkı bilgilendirmek, sorunları tartışarak çözmek için yapılmaktadır. Bu sayede uzmanlar güncel sorunları tartışarak çeşitli çözümler üreterek oturumu gerçekleştirir. Stüdyolarda gerçekleşen açık oturumlarda ayrıca seyircilerden gelen soruları da uzmanlar bu açık oturumda cevaplayarak gerçekleştirebilirler. Temel amaç güncel sorunları çözmek, merak edilen temalar hakkında halkı, halkın anlayacağı şekilde bilinçlendirmektir.

Açık Oturum Nasıl Yapılır?

Açık oturum yapmak kolay olmadığı gibi aşamaları bulunmaktadır. Bu aşamalarda ilk önce uzman olan konuşmacılar belirlenmektedir. Bunun yanı sıra açık oturumu ve konuşmacıları yönetecek bir başkan seçilir. Başkan daha sonra açık oturumun konusunu belirler ve konunun öneminden bahseder. Açık oturum başladıktan sonra başkan sırası ile uzman konuşmacıları seyircilere tanıtır. Sırayla uzman konuşmacı olanlar konu hakkında görüşlerini belirtir. Başkan her daim kontrollü bir şekilde ortamın gerilmemesi için sükuneti korur. Tartışmanın uzaması sorulan sorulara bağlı olarak devam eder. Açık oturum bitmeden önce başkan konuyu özetler ve sonucu söyler. Açık oturum bittikten sonra dinleyici yani seyircilerin de merak ettikleri soruları alır ve uzman konuşmacılar bunları cevaplandırarak oturum kapanır.

Ancak açık oturum için gerekli bazı özellikler ve görevler bulunmaktadır. Bunlar olmadan açık oturum gerçekleşmez ya da gerçekleşse bile kaliteli bir şekilde gerçekleşmez. Bu özellik ve görevleri maddeler halinde yazalım.

  • Açık oturum için seçilen başkan çok önemlidir. Başkan her anlamıyla donanımlı, bilgili ve açık oturumu kontrol edebilecek güce sahip olmalıdır. Tartışma konularını belirleyip soruların sorulmasını, tartışmanın sükunetini korur.
  • Başkan uzman olan konuşmacılara süre verir ve bu süre dışına çıkmamasını sağlar. Daha açık oturumun konusunu anlatır. Konuşmacıları da dinleyicilere tanıtarak sırayla konuşmacıların konuşmasını, yorum yapmasını ve son olarak tartışmasını sağlar.
  • Tartışma bittikten sonra dinleyicileri soru sorar ise bunlar cevaplanır, başkan oturumu özetler ve kapanışı gerçekleştirir.

Bu oturum her hangi bir üniversitenin ya da farklı kuruluşların konferans salonlarında gerçekleşebilir. Televizyon programlarında stüdyolarda gerçekleşebilir. Ya da halka açık bir şekilde açık havada olan konferans tarzı bir alanda da açık oturum gerçekleştirilebilir.


DİĞER AÇIK OTURUM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, açık oturum konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan açık oturum duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.