AÖL Sınav Giriş Belgesi Nereden Alınır?

AÖL ya da bilinen adı ile açık öğretim lisesi veya açık lise çeşitli sebeplerden dolayı örgün öğretime devam edemeyen ya da eğitimini yarıda bırakmak durumunda kalan öğrencilerin okumuş olduğu lisedir. Ülkemizde 1992 yılından bu yana açık öğretim lisesi mevcuttur.  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sınav takvimine göre AÖL sınavları 18-19 Mart tarihlerinde yapılacak. Öğrenciler bu tarihlerde çeşitli alanlarda 2. Dönem sınavlarına girecekler. Sınavlara katılacak olan öğrenciler şimdi de sınav yerlerinin açıklanmasını bekliyorlar. MEB her dönemde olduğu gibi bu dönemde de öğrenciler için sınav giriş yerlerini ilan edecek ve sınav giriş belgelerini öğrencilerin erişimine açacak. Peki AÖL sınav giriş belgesi nasıl alınır? AÖL sınav giriş belgesi nereden alınır?

AÖL Sınav Giriş Belgesi Nasıl Alınır?

Açık Öğretim Lisesi yani AÖL sınav giriş belgesi almak isteyen öğrenciler, belgelerini “www.aol.meb.gov.tr” resmi web adresi üzerinden almak durumundadırlar. Adres üzerinden alınacak olan sınav giriş belgesi bilgisayar çıktısı ile adaylar sınava girebilirler.Şayet adres üzerinden temin edecek oldukları sınav giriş belgesi üzerinde güncel bir fotoğraf bulunmuyorsa, adaylar sınav esnasında herhangi bir mağduriyet yaşamamak için sınav öncesinde fotoğrafının sisteme irtibat büroları aracılığı ile eklenmesi ve fotoğraflı giriş belgelerinin temin edilmesi gerekmektedir. Öğrencilerin adreslerine herhangi bir sebep ile herhangi bir şekilde sınav evrakı gönderilmemektedir. Öğrencilerin sınav giriş belgesi gibi belgelerini İnternet üzerinden kendileri temin etmektedirler.

Almış olduğunuz sınav giriş belgesi üzerinde sınava nerede, hangi okulda, hangi bina veya hangi salonda gireceğiniz, sınav tarihi saati ve yeriniz gibi çeşitli bilgiler ile sınav esnasında veya öncesinde dikkat etmeniz gereken hususlar yer almaktadır. Sınav giriş belgesi üzerinde bulunan bu bilgileri sınava girmeden önce muhakkak okumanızı önermekteyiz.

AÖL Sınav Giriş Belgeleri Ne Zaman Yayınlanacak, Yayınlandı Mı?

AÖL sınav giriş belgeleri genel olarak sınavdan 1 hafta önce yayınlanmaktadır. Ayrıca yayınlandığı zaman öğrencilere herhangi bir SMS gibi bilgilendirme iletilmemektedir. Bu sebepten yazımızda belirttiğimiz üzere öğrencilerin kendileri sisteme girerek giriş belgelerini sorgulamaları gerekmektedir.

Sınav gününde mutlaka nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet belgelerinden bir tanesi ile sistem üzerinden alınmış olan sınav giriş belgesi yanınızda bulunmalıdır. Bunun yanında kurşun kalem ve silgi de almalısınız. Adayların bunun haricinde cep telefonu, kesici – delici alet, ateşli silah, kulaklık ve benzeri cihazlar ile sınava girmeleri yasaktır. Açık öğretim lisesi sınav giriş yerleri, sınav giriş belgesi hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, açık öğretim lisesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan açık öğretim lisesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.