Açık Öğretim Lisesi veya bilinen kısa adı ile AÖL, 1992 yılında Film Radyo ve Televizyon Eğitim Başkanlığı bünyesinde kurulmuştur. 2011 yılından bu yana ise faaliyetlerine Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesinde devam etmektedir. Açık Öğretim Lisesi, kısaca uzaktan eğitim teknolojilerini kullanarak lise öğrenimini vermekte olan bir kuruluştur. Açık lisede okuyan öğrenciler 8 dönemde belirli bir krediyi tamamlamak zorundadırlar. Bu ders kredisi 8 dönemden önce de bitirilebilir. Hem bu nedenden dolayı, hem de çeşitli sebeplerden örgün öğretime devam edemeyen kişilerin lise diplomalarını almak istemelerinden dolayı her sene yüz binlerce kişi açık öğretim lisesine kayıt yaptırmaktadırlar. Açık öğretim lisesi öğrencileri sistem henüz tam olarak bilinmemesinden dolayı çeşitli zorluklar yaşayabiliyorlar. Bunlardan bir tanesi de AÖL ders kitaplarının nereden alınabileceği. Peki açık lise kitapları nereden alınıyor?

Açık Öğretim Lisesi Kitapları Nereden, Nasıl Alınır?

Açık lise öğrencileri kayıt olurken verilen şifre ile öğrenci girişi yapmalarının ardından panel üzerinden ders seçim işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. Ders seçimi bitirildikten sonar da derslerin çıktısını alarak kayıt oldukları okuldan veya açık lise kayıt bürolarının ders kitapları alınabiliyor. Aşağıda açık lise bürolarının adresleri ve iletişim bilgileri yer almaktadır.Açık Lise Kayıt Bürolarının Listesine Ulaşmak İçin TIKLAYIN

Ders kitapları öğrenciye ders/dersleri ilk kez aldığında verilir. Ders kitapları değişmediği sürece ikinci kez ders kitabı verilmez. Öğrenciler mevcut ders kitaplarındaki yapılan düzeltmelere ve değişen ders kitaplarının bilgilerine (https://www.anadolu.edu.tr/acikogretim) adresi Kitap Hizmetleri linkinden ulaşabilirler.

Açık Lise Kitapları Ne Zaman Dağıtılacak, Verilecek?

Açık lise kayıt yenileme dönemi Eylül – Ekim gibidir. Bu dönemde kayıt yenileme işlemlerinizi yapmanızın ardından ders seçimlerinizin tamamlanması durumunda hemen kitaplarınızı alabilirsiniz. Bu kitaplar ücretsiz olarak verilmektedir.

Açıköğretim lisesinde her sene ciddi bir kağıt israfı yaşanmaktadır. Oysa her sene çok sayıda bilgi değişmekte ve kitapların güncellenmesi gerekmektedir. Bu sebepten yapılan çalışmalar doğrultusunda dijital kitaba geçmek üzere aşama kaydedilmiştir. İlerleyen süreçte Açıköğretim kitapları dijital olarak verilecektir.

Bu yazımızda açık lise kitapları ne zaman alınır, nereden nasıl alınır, ücretleri ne kadardır, ne zaman dağıtılacak verilecek gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER AÇIK LİSE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, açık lise konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan açık lise duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.