Açık Lise Öğrencileri YKS Sınavına Girebilir Mi?

Açık Öğretim Lisesi veya kısa bilinen adı ile AÖL, herhangi bir nedenden dolayı örgün öğretime devam edemeyen öğrencilerin lise eğitimlerini tamamlamaları adına oluşturulmuş olan bir sistemdir. Açık Öğretim Lisesi uzaktan eğitim esasına dayanmaktadır. Açık öğretim lisesinde okuyan öğrencilere örgün öğretim ile paralel bir eğitim sunulmaktadır. Açık öğretim lisesi hakkında sayfamıza çok sayıda soru yöneltilmektedir. Bunlardan bir tanesi de açık lise okuyan öğrencilerin YKS sınavına girip giremeyeceklerdir? Yazımız devamında bu hususta detaylı bilgiler sunduk.

Açık Lise Öğrencileri YKS Sınavına Girebilir Mi?

Açık Öğretim Liselerinde eğitimine devam eden yüz binlerce öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrenciler de örgün öğretim öğrencilerinin sahip oldukları haklara sahiptirler. Yani açık lise öğrencileri başvuru yapmaları durumunda YKS sınavına girebilir ve istedikleri üniversitede eğitimlerine devam edebilmektedirler. Açık lise öğrencileri bu hususta herhangi bir hak sınırlamasına maruz kalmamaktadırlar.Açık Liseden Mezun Olmadan YKS’ye Girebilir Miyim?

YKS yani Yüksek Öğretim Kurumları Sınavında başvuru şartlarında açık öğretim lisesini bitirmiş olma şartı bulunmamaktadır. Ancak şartlar içinde açıkça belirtildiği üzere ya son sınıfta okumalı ya da mezun olmalısınız. Ayrıca son sınıfta okuyor olup, YKS sınavına girmiş ve bir üniversiteye kayıt hakkı kazanmış olsanız bile şayet mezun olamazsanız bu yükseköğretim kurumuna kayıt yaptıramazsınız.

Bu yazımızda açık liseden mezun olmadan YKS sınavına girilebilir mi? Açık lisede okuyan öğrenciler YKS sınavına girebilir mi konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, açık öğretim lisesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan açık öğretim lisesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.