Açık cezaevi ile ilgili olarak farklar nelerdir? Gelin size bu farkları detaylı olarak anlatalım. Bildiğiniz gibi cezaevi konusunda insanların istekleri değişkendir.

Açık Cezaevi Nedir?

Özellikle terör suçları, örgütlü suçlar ve cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar hariç olan pek çok suç için kullanılan bu cezaevi, açık olarak nitelendiriliyor. Kasıtlı suçlardan toplam üç yıl veya daha az süreyle hapis cezasına mahkûm olanların, taksirli suçlardan ise toplam beş yıl veya daha az süreyle hapis cezasına mahkûm olanların, adlî para cezası hapis cezasına çevrilenlerin ve İcra ve İflas Kanunu gereğince tazyik hapsine tabi tutulanların cezaları doğrudan açık ceza evinde yerine getirilir. Bu yüzden de kontrolleri biraz daha sıkıdır.Kapalı cezaevi daha yoğun güvenlik önlemleri alınmış olan yerlerdir. Firara karşı engellerle donatılmış olan ve oda ile koridor kapıları kapalı olan, çok sıkı şartların yer aldığı cezaevlerine de kapalı cezaevi deniyor. Açık cezaevinde özellikle daha sosyal bir ceza süreci bulunmaktadır.

Yani mahkum sosyalleştirme adına da çalışmalar yapılmaktadır. Açık cezaevinde hükümlülerin iyileştirilmelerine, çalıştırılmalarına ve meslek edinmelerine öncelik verilen, firara karşı engelleri ve dış güvenlik görevlisi bulunmayan, güvenlik bakımından kurum görevlilerinin gözetim ve denetimi ile yetinilen kurumlardır.

Bu sayede suçlular hem psikolojik olarak hem de güvenlik olarak Açık cezaevlerine ayrılan hükümlüler cezaevi dışında iş alanlarında çalışabilir, kimse tarafından dinlenmeden telefonla konuşabilir, çeşitli etkinliklere katılabilir, aileleriyle bağlarını sürdürmeleri-güçlendirmeleri ve dış dünyaya uyumlarını sağlamak için izin alabilirler.

Açık Cezaevi Avantajları Nedir?

Açık cezaevi avantajları aslında daha sosyal bir yer olması ile ilgilidir. Daha çok hak sunulur insanlara ve bu sayede kişiler ceza yattıkları süre boyunca daha sosyal bir ortamda yer alır. Açık cezavinde sunulan haklar şu şekildedir:

  • Telefonla görüşme hakkı; Ücretli telefonlarla serbestçe görüşme yapabilirler. Görüşmeler dinleme ve kayıt altına almaya tabi değildir.
  • Eğitim Alma Hakkı; Örgün ve yaygın öğretimden yararlanabilirler. Örneğin üniversiteye devam edilebilir.
  • Sosyal Güvenlik; Hükümlünün çalışmasının karşılığında SGK primi ve cüz’i de olsa maaş ödenir.
  • Özel İzin Hakkı;Hükümlülerin aileleriyle bağlarını sürdürmelerini veya güçlendirmelerini ve dış dünyaya uyumlarını sağlamak amacıyla kurum en üst amirinin önerisi ve Cumhuriyet Başsavcılığının onayı ile yılda en çok üç kez olmak üzere her defasında yol hariç üç güne kadar izin verilebilir.
  • Gidilecek mesafe göz önünde bulundurularak gidiş geliş için toplam dört günü geçmemek üzere yol izni verilir.

Bu haklar dahilinde açık ceza evinde suçlular yargılanır ve burada suçlarını doldurarak çıkmaları beklenir. Sonrasında toplumla uyumlu bir şekilde sosyalleşmiş olur hüküm giyen kişi.

Açık Cezaevinde Hangi Suçlular Yatar?

Açık cezaevinde yatan suçlular ile ilgili şu bilgileri verebiliriz. 3 yıl ve daha az hapis cezası alan hükümlüler doğrudan açık ceza evine giriyorlar. Adam yaralama, dolandırıcılık, mala zarar gibi suçlar doğrudan 3 yıl ve altında bir cezaya neden olduysa kişi direkt açık cezaevinde yatıyor. Para cezasını ödemeyen suçlular, icra suçluları genellikle açık ceza evine girerler. Farklı suçlardan kapalı ceza evine giren suçlular bazı şartları sağladığı taktirde açık ceza evine geçiş yapılabilir. Genellikle iyi hal kapsamında buraya geçiliyor. Bu yüzden de suçların türü özellikle hafif ise açık ceza evinde yatılıyor. Ama taciz, tecavüz ve terör tarzı suçlar ise açık ceza evine giriş yapılamıyor. Hapis ceza süresi 3 yıldan az olsa bile giriş yapılamıyor.

Açık ceza evine dair detayları bu şekilde karşınıza çıkarabiliriz.


DİĞER AÇIK CEZAEVİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, açık cezaevi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan açık cezaevi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.