15 Temmuz gecesi ülkemiz büyük bir darbe girişimi ile karşı karşıya kalmıştır. Başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişiminin ardından ise buna sebep veren Fethullah Gülen bağlantılı kişiler hakkında tüm kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde uzaklaştırmalar yapılmaya başlanmıştır. Bu kurumların başında ise Milli Eğitim Bakanlığı geliyor. MEB tarafından yapılan açıklamaya göre on binlerce kamu personeli ( öğretmen, memur, üst düzey bürokrat … ) bu bağlamda açığa alınmıştır. Ancak basın ve yayın organlarında bu açığa alma durumu “ Öğretmenlerin görevine son verildi.”, “Binlerce kişi öğretmenlikten atıldı.” Şeklinde yer almıştır. Fakat bu tamamen yanlış bir bilgilendirme olup işin aslı böyle değildir.

Açığa Almak, Görevden Uzaklaştırmak Nedir?

Bahsi geçen bu öğretmenler hukuki dayanaklarının da açıklandığı üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 137. Maddesine göre sadece görevden uzaklaştırılmışlardır. İlgili kanun maddelerinde de belirtildiği üzere soruşturmalar tamamlanana kadar görevden el çektirilmişlerdir. İlgili madde ise şu şekildedir;“Madde 137 – Görevden uzaklaştırma, Devlet kamu hizmetlerinin gerektirdiği hallerde, görevi başında kalmasında sakınca görülecek Devlet memurları hakkında alınan ihtiyati bir tedbirdir.

Maddede açıkça belirtildiği üzere bahsi geçen kamu personelleri memuriyetten ya da öğretmenlikten atılmış değillerdir. Sadece soruşturmaları tamamlanana kadar görev yapamaz duruma getirilmişlerdir. Soruşturma sürecinin mümkün olduğu kadar kısa zamanda tamamlanıp sonuçlandırılması kanun ve hakkaniyetin gereğidir.

Ayrıca açığa alınan (görevden uzaklaştırılan) personellere bu süreç zarfında maaşlarının 2/3’ü ödenecektir. Soruşturma bittiği taktirde bahsi geçen personeller suçsuz bulunurlarsa bu süre zarfında alamadıkları 1/3 maaşlarını da alabileceklerdir.

Öğretmenlerin açığa alınıp alınmadıklarını sorgulamak, öğrenmek için TIKLAYIN.


DİĞER EĞİTİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, eğitim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan eğitim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.