Abart Egzoz Nedir, Ne Demektir?

Abart egzoz, adından da anlayacağınız gibi bir nevi abartılı egzoz anlamına gelen yabancı dilde ise abarth olarak geçmektedir. Tamamen araçların yüksek ses çıkartmasını sağlayan, özellikle Türkiye’de düşük kalitedeki araçların yüksek kaliteli araç gibi görünmesini sağlayan egzoz tiplerine abart egzoz denmektedir. Araçların egzozlarına modifiyeli bir şekilde eklenen bir aparattır. Kimisi sadece görüntü olarak egzoz ucuna eklenir. Kimi egzoz aparatları ise komple egzozu değiştirerek ses, ateş gibi farklı modifiyeli olmasını sağlar.

Ülkemizde sık sık Tofaş araç modellerinde rastladığımız abart egzoz bazen görüntü olarak ucuna takılırken bazen de ses ya da sesli ve ateşli şekilde modifiyeli yapılabilmektedir. Tofaş araçların Ferrari tarzında yüksek kalitedeki araçlar gibi ses çıkarmasını sağlayan ve bir an olsun insanların dikkatini çeken abart egzoz, kumandalı, kumandasız ve vanalı olarak 3 farklı çeşidi bulunmaktadır.Kumandasız olanlar otomatik bir şekilde her vites attığında ateş çıkartıp her sürüşte yüksek ses çıkartmaktadır. Manuel olan kumandalı ve vanalı abart egzoz ise içeriden kontrol edilebilen olup istenildiği zaman ses çıkartması için Aç – Kapa şeklinde butonu ile istenildiği zaman da sesi ve abart egzoz özelliklerini kapatabilmektedir. Vanalı da ise vanayı çevirmeniz yeterlidir.

Abart egzozlu araçlar modifikasyon yapılacağı zaman performansın artacağı söylenmekte ve alıcılar tarafından da performansın gerçekten artacağını, Ferrari gibi ses çıkartıp Ferrari gibi gidileceği düşüncesindedir. Ancak bilinmelidir ki bir Tofaş araçları sadece Tofaş olduğu gibi ses olarak benzetilmeye çalışılsa da asla performans artışı yaşanılmamaktadır. Abart egzozlar performans artışı değil sadece ses artışı yaşatan modifikasyon aparatıdır.

Abart Egzoz Yasak Mıdır?

Abart egzozlar ilk kez 1949 tarihinde Carlo Abarth tarafından bulunmuş ve adını da buradan almıştır. 1971 yılında ise FİAT markası ise bu modifikasyon şirketini Abarth ile beraber satın alır. Dilimize de abarth olarak gelmiş ve zamanlar abart olup abartı manasına gelmiştir. Abart olarak kullanılsa da yasadaki ismi gürültü çıkaran taşıtlar olarak belirlenmektedir. Bunun yanı sıra kanunen Trafik Ceza Kanunlarında abart egzoz yasaktır.

2918 numaralı Karayolları Trafik Yasasının 30. 1 – B Maddesine göre yasada şu şekilde yazmaktadır.

Bozukluk ve eksiklikleri mevcut olan araçlar ile görüş alanı engellenip her hangi bir kaza durumunda içeridekiler için tehlike arz edebilecek aksesuar, süs, eşya ya da benzeri çıkıntıları bulunan araçları kullanmak ve kullandırmak yasaktır. Karayolunu kullanan sürücüler için tehlike arz edecek biçimde bulunan ya da görüşü engelleyerek çevredekileri de rahatsız edecek şekilde gürültü, ses ya da duman çıkaran bütün araçlar kanunen kullanılması kesinlikle yasaktır.

Bu durumdan da anlaşılacağı üzere Abart egzoz kullanmak Trafik Kurallarına göre yasaktır ve cezası bulunmaktadır.

Abart Egzoz Taktırmanın Cezası Nedir?

Her yıl bildiğiniz gibi trafik cezalarının miktarları artmaktadır. 2016 yılında 199 TL ceza olup 8 ceza puanı kesilirken ödemeyi 15 gün içinde yapanlar için indirim olarak 149,25 TL olarak geçmekteydi. Ancak 2018 yılında ise bu ceza 1002 TL’ye kadar çıkmıştır. Bunun yanı sıra erken ödeyenlere %25 indirim uygulanarak 751,5 TL şeklinde indirim fırsatı da sunulmaktadır. Bunun yanı sıra sürücülere ayrıca 20 ceza puanı da uygulanmaktadır. Ceza sadece kural ihlali gerçekleştiren araçların sürücülerine kesildiğini de hatırlatalım.

YılCezasıErken ÖdemeCeza Puanı
20181002 TL751,5 TL20
2018235 TL176,25 TL20
2017199 TL149,25 TL8

Son olarak verilen ceza ise araç trafik dışı kalarak men edilir. Yasaya göre bu tür araçlara 7 iş günü izin verilir. Bu 7 iş gününde hangi ihlalden dolayı ceza almış ise ona göre o taktırdığı abart egzoz ya da diğer aksesuarları 7 iş gününde çıkartmalı ve teyit ettirmelidir. Eğer bu süre zarfında gerekli koşullar yerine getirilmez ise araç tekrar izin verilmemek üzere trafikten men edilir.

Eğer araç teyit ettiği halde tekrar aynı cezadan trafikte yakalanırsa bu sefer para cezası ile beraber araç trafik men cezası ve aracı bağlama cezası da verilir. Bu sayede ilk yaptığı kural ihlalinde sadece para cezası verilirken ikincisinde ise aracı bağlamaya kadar hak bulunduğu için trafik polisleri bu tür durumlarda anında araçları bağlayabilmektedir.

Abart Egzos Vizeden, Muayeneden Geçer Mi?

Tüvtürk yönetmeliğinde orjinal egzos sisteminde değişiklik ve tadilatlı araçlara ağır kusur verilir diye bir madde mevcuttur. Yani abart egzos taktıran kişiler muayeneden geçmek için egzoslarını değiştirmelidirler.  Bu yazımızda abart egzos nedir, yasak mıdır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER AABRT EGZOS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, aabrt egzos konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan aabrt egzos duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.