7326 Nitelik Kodu Nedir?

ÖSYM tarafından yayınlanmış olan KPSS tercih kılavuzunda bazı kadroların yanlarında özel şartları yani nitelik kodları yer alıyor. Bunlardan bir tanesi de 7326 nitelik kodu.  KPSS özel şartları incelendiğinde (Bakınız Başvurma Özel Şartları Bölümü Maliye Bakanlığı) şeklinde bir ibare yer alsa da 7326 özel şartının açıklaması, ne anlama geldiği kılavuz içeriğinde yer almamaktadır.  7326 özel şartı konusunda aşağıdan detaylı bilgi elde edebilirsiniz. Bu sayede ilgili kadrolara başvuruda bulunmak isteyen adaylar, başvurularını bu doğrultuda gerçekleştirebilirler.

7326 Özel Şart Nedir?

Maliye Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Atama Yönetmeliği’nin “Çalışma şartı” başlıklı 39’uncu maddesinde; “18/3/2002 tarihli ve 2002/3975 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik gereği yapılan sınavlar veya benzeri sınavlar sonucunda söz konusu Yönetmeliğin 2’nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan (B) grubu kadrolara atananlar ile bu Yönetmeliğin 41’inci maddesi uyarınca Hazine Avukatı unvanına atananlar; atandıkları birimin bulunduğu il sınırları içerisinde fiilen iki yıl görev yapmak zorundadırlar. Bu sürenin hesabında izinli sürelerden yalnızca yıllık izinde geçirilen süreler fiilen çalışılmış sayılır. Bu süreyi doldurmayanların kurum içi nakilleri yapılmaz.” hükmü yer almakta olup, Maliye Bakanlığının kadrolarını tercih edecek adayların, atandıkları birimin bulunduğu il sınırları içerisinde fiilen 2 yıl görev yapma zorunluluğunu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.Yani 7326 özel şartı bize atanılan yerde 2 sene kalma şartının bulunduğunu belirtmektedir. Bu özel şartın bulunduğu kadrolarda eş durumu ile de 2 sene süresince tayin olamazsınız. 7326 nitelik kodu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KPSS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kpss konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kpss duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.