7225 Nitelik Kodu Nedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) lisans, ön lisans ve ortaöğretim oturumlarının tamamlanmasının ardından tercihler başladı. Milyonlarca insanın çok sayıda kadro için başvuruda bulunması bekleniyor. Başvuruların bitmesine de sayılı zaman kaldı.  Kılavuzu inceleyen adaylar çok sayıda yeni nitelik kodu veya özel şart ile karşılaşmış durumdalar. Bunlardan bir tanesi de 7225 nitelik kodu oldu. Tercih yapacak olan bireyler bu özel şartın ne anlama geldiğini, 7225 özel şartın bulunduğu kadrolara kimlerin başvuruda bulunabileceklerini merak ediyorlar.

7225 Özel Şart Nedir?

KPSS tercihleri sırasında çok sayıda yeni düzenleme yapıldı. Bunlardan bir tanesi de “güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olma” koşuludur. Bu şartın getirilmesi amacı yeni dönem yapılacak olan atamalarda ülke menfaatlerine uymayacak, ülkesine zarar verecek kişileri kamu kurumlarından uzaklaştırmak olduğu açık bir şekilde görülmektedir.  7225 nitelik kodu bu yüzden konuşmuş özel bir şarttır. Peki güvenlik soruşturması derken nasıl bir işlem kast edilmektedir?Güvenlik soruşturması nedir:  Kişinin kolluk kuvvetlerince aranıp, aranmadığı, adli sicil kaydının tespiti ve üzerinde herhangi bir sınırlamanın bulunup bulunmadığı, yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığı, ahlaki durumunun, yabancılarla olan ilgisinin ve sır saklama kabiliyetinin mevcut kayıtlardan ve yerinden araştırılmak sureti ile belirlenmesi ve değerlendirilmesidir.

Arşiv Araştırması Nedir? : Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından aranıp aranmadığının, kolluk kuvvetleri ve istihbarat birimlerinde ilişiği ile adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığının mevcut kayıtlardan tespit edilmesi.

7225 özel şart gereği yapılacak olan araştırmalar Emniyet Genel Müdürlüğü, valilikler ve kaymakamlıklar ile Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından gerçekleştirilecektir. 7225 nitelik kodu gereği yapılan araştırmalar sonucunda kişinin memuriyete uygun olmadığı saptanırsa, almış olduğu puan veya sıralama çok önlerde olsa bile ataması gerçekleştirilmeyecektir. Bu sebepte ÖSYM 7225 özel şart oldukça önem arz etmektedir. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KPSS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kpss konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kpss duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.