6514 Nitelik Kodu Nedir?

ÖSYM tarafından yayınlanmış olan KPSS tercih kılavuzunda yeni özel koşulların ve nitelik kodlarının olması dikkat çekti.  Özellikle nitelik kodlarında ehliyet şartı istenen kadrolarda değişikliklere gidilmiş durumda. Adayların yeni kodlara göre tercihlerini yapmaları ve bu kodların anlamlarını bilmeleri gerekmektedir.

Eski kılavuzlarda yer alan 6509 nitelik kodlu D sınıfı sürücü belgesine sahip olmak artık yeni kılavuz ile tamamen kaldırılmış durumda. Bunun yerine 6514 sayılı nitelik kodu, özel koşul almış. Peki 6514 özel koşul ne anlama gelmektedir?6514 Özel Şart Nedir?

ÖSYM tarafından yayınlanan KPSS tercih kılavuzunda bulunan 6514 özel koşulu, bu kadrolara başvuracak olan adayların D sınıfı sürücü belgesi sahibi olmalarının gerektiğini belirtmektedir.  Kılavuzda da “D sınıfı sürücü belgesine sahip olmak” şeklinde açıklanmıştır.

Bu nitelik kodu değişikliğinin sebebi sürücülerin eski ehliyetlerini yeni ehliyetleri ile değiştirmesi gerektiği için yapılmıştır. Bireyler eski ehliyetlerini 5 senelik bir süre zarfında değiştirmelidirler. D sınıfı sürücü belgeleri M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E ve F sınıfı sürücü belgesi ile değiştirilecektir. 6514 özel koşul hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KPSS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kpss konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kpss duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.