6506 özel şartı nedir, ne anlama gelmektedir?

KPSS kılavuzunun yayınlanmasının akabinde başvuru işlemlerini yapmak isteyen adaylar kılavuzu detaylı olarak incelemeye başladılar. Ancak kılavuzda bulunan bazı nitelik kodları başvuru yapacak olan adayların kafasını karıştırmış durumda. Bu nitelik kodlarından bir tanesi de 6506 nitelik kodudur. Peki nedir bu 6506 nitelik kodu? 6506 özel şartı nedir?

6506 nitelik kodu nedir, ne demektir?

Nitelik kodu, adayların tercih yapacağı alana/bölüme göre belirlenen ve adaylarda bulunması gereken özelliklerin belirtildiği kısa kodlardır. 6506 nitelik kodu da bu kodlar arasında yer almaktadır.6506 nitelik kodu adayların B sınıfı sürücü belgesi sahibi olmaları gerektiğini göstermektedir. “B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak” şeklinde açıklaması bulmaktadır. Adaylar bu nitelik kodunun bulunduğu ilanlara başvuru yapabilmek için B sınıfı sürücü belgesi sahibi olmalılar.

Ancak burada adayların kafasını karıştıran bir husus daha mevcut. Geçtiğimiz senelerde ehliyet sisteminin değişmesi üzerine bu ehliyet nitelik kodları da değişti. Yeni sistemde M, B1, B, D1 ve F sınıfı sürücü belgesi, B sınıfı sürücü belgelerinin yerine geçmektedir. Bu hususu da bilmek ilgili kadroya başvuru yapacak olan adaylar için önemlidir.

Bu yazımızda 6506 nitelik kodu nedir, ne demektir, 6506 özel şartı nedir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KPSS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kpss konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kpss duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.