6199 Özel Şart Nedir?

ÖSYM tarafından KPSS kılavuzunun yayınlanmasının ardından kılavuzda yer alan çok sayıda özel koşul ve nitelik kodu, kadrolara başvuru yapmayı düşünenler için karışıklığa sebep olmaktadır. Bu nitelik kodları ilgili kadro için adayların sağlamaları gereken özel şartları ve kadro hakkında detaylı bilgileri içermektedir. Bu nitelik kodlarından bir tanesi de 6199 nitelik kodudur.  Peki 6199 nitelik kodu nedir? 6199 özel şartı nedir?

6199 Nitelik Kodu Nedir?

KPSS kılavuzunda bulunan 6199 nitelik kodu bazı kadro ve pozisyonlar için yaş şartını belirtmektedir. 6199 nitelik kodu “Yerleştirme işlemlerinin ilk günü itibariyle 30 yaşını doldurmamış olmak” anlamına gelmektedir.  Bu nitelik kodu kılavuzda zabıta memuru ve itfaiye eri alımlarında konulmuştur. İçişleri Bakanlığı ilgili konu hakkında “gerek görevin niteliği ve gerekse bu görevi yürütecek personelin özellikleri itibariyle, hizmetlerin etkin ve verimli yürütülmesi için otuz yaşını doldurmamış olmak şartının aranmasının uygun olacağının” açıklamasını yaparak 6199 nitelik kodunun neden eklendiğini belirtmiştir.Bu yazımızda 6199 nitelik kodu nedir, ne demektir gibi detaylı bilgileri paylaştık. Konu hakkında soru, soru ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KPSS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kpss konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kpss duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.