3188 özel şartı nedir, ne anlama gelmektedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı yani KPSS tercih kılavuzu geçtiğimiz günlerde yayınladı. Bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme yapmak için adaylardan tercihler alınmaya başlandı. Adaylar müracaatlarını gerçekleştirmek için kılavuzu detaylı olarak incelemeye başladılar. Ancak kılavuzda yer alan bazı nitelik kodları adaların tercih işlemlerini zorlaştırmaktadır. Bunun sebebi nitelik kodlarından bazılarının tam olarak neyi ifade ettiğinin anlaşılamamasıdır. Bu nitelik kodlarından bir tanesi de 3188 nitelik kodudur. Peki 3188 nitelik kodu nedir? 3188 özel şartı ne demektir?

3188 nitelik kodu nedir, ne demektir?

3188 nitelik kodunun anlamını vermeden önce nitelik kodu nedir bahsetmek gerekiyor. Nitelik kodu adayların tercih yapacak oldukları alana veya bölüme göre belirlenmekte olan ve adaylarda bulunması gereken özelliklerin belirtilmiş oldukları kısa kodlara denilmektedir.3188 nitelik kodu da bu kodlardan bir tanesidir. 3188 nitelik kodu bulunan programlara adayların başvuru yapabilmeleri için aşağıdaki bölüm ve programlardan mezun olmaları gerekmektedir.

“Otobüs Şoförlüğü (Kaptanlık), Otobüs Şoförlüğü, Otobüs Kaptanlığı önlisans programlarının birinden mezun olmak”

Bu yazımızda 3188 nitelik kodu nedir, ne demektir, ne anlama gelmektedir, 3188 özel şartı nedir gibi konularda detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KPSS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kpss konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kpss duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.