Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yapmış olduğu açıklama ile köyüne dönen çiftçilere 300 koyun vereceğini açıklamıştı. Projenin adını da “Kendi işinin patronu ol” olarak belirlenmişlerdi. Bu proje ile kentten köye göçe teşvik edici bir işe imza atılmış oldu. Aynı zamanda son senelerde günden güne artan küçük baş hayvan sayısının da proje ile beraber, ilerleyen yıllarda tekrardan artışa geçmesi hedefleniyor. Peki kendi işinin patronu ol projesi kapsamında verilecek olan 300 koyun ve maaş desteğinden kimler nasıl faydalanabilecek?

300 Koyun Projesi Nedir, Ne Demektir?

300 koyun projesi kapsamında her bir aileye 300 damızlık koyun verilecek. Bunun yanında koyunu alana da ayrıca asgari ücret verilecek ve bu kapsamda sigortası karşılanacak. Yem, ilaç ve veteriner eksiği varsa devlet tüm bu giderleri de karşılayacak. Ancak bunların karşılığında sadece köydeki arazi tapusuna ipotek koyacak. 300 koyun daha sonra 300 yavru verecek ve bu geri ödemeler bu yavrularla başlayacak. Devlet fiyat garantisi ile bu yavruları almayı da taahhüt ediyor. Bu kapsamda şehirde asgari ücret ile çalışmaktansa, kendi köyünde kendi işini yapmasını öneriyor.300 Koyun Projesi Başvurusu Nasıl, Nereden Yapılır?

300 koyun projesine başvurular online olarak yani İnternet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Başvuru yapmak isteyen bireyler öncelikle aşağıda vermiş olduğumuz başvuru sayfası bağlantısına gitmeliler ve şayet daha önce sisteme üyeliği bulunmuyorsa yeni kayıt oluşturmalılar. Bunun için “Yeni Yetiştirici Kaydı” diyerek sisteme üye olmalı ve akabinde de başvurunuzu tamamlamalısınız. Başvuru aşamalarını gerçekleştirdikten sonra sizden istenen evrak listesini ilgili birimlere teslim etmek üzere ekranda göreceksiniz. Bu aşamayı da yapmanızın akabinde başvurunuz sisteme kayıt edilecektir.

300 Koyun Projesi Başvuru Formuna Ulaşmak İçin TIKLAYIN

300 koyun projesi başvurusu sırasında herhangi bir zorluk yaşamanız durumunda bunları yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

300 Koyun Projesi Başvuru Şartları Nelerdir, Kimler Başvuru Yapabilir?

300 koyun projesi kapsamında herkes başvuru yapabilecek. Ancak seçilme aşamasında bazı kriterler aranacak. Proje için başvuran üreticiler değerlendirilirken; “Üretim yapacağı yerin mera alanı, kaba yem üretebilirliği, hayvan varlığı, cinsiyet ve yaşı, hayvan barınağına sahip olması, halen hayvancılıkla uğraşıyor olması” kriterleri göz önünde bulundurulacak.

Şayet sonuçlar açıklandı ve devletten 300 koyun desteği alacağınız kesinleşti. Bu durumda Ziraat Bankası ile sözleşme imzalanacak ve 300 başa kadar küçükbaş hayvanın ücreti karşılığında satılacak. Kurumca, bakım, besleme ve hayvan sağlığı masrafları için de ayrıca avans verilecek.

300 koyun projesi başvuru formu

Proje kapsamında ülkemizde azalan küçükbaş hayvan sayısının 5 yıl içerisinde ciddi miktarlarda arttırılması hedefleniyor. Başvurular alınmaya başlandı ve şimdiden çok sayıda kişi başvurusunu yaptı. Sizler de geç kalmadan başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. 300 koyun yardımı başvurusu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER 300 KOYUN PROJESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, 300 koyun projesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan 300 koyun projesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.