Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u anmak için Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan resmi, ulusal bir bayramıdır. Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir’e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon’da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye’de 1926’dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır. 30 Ağustos ülkemiz ve milletimiz adına oldukça önemli bir gündür. Peki 30 Ağustos resmi tatil mi?

30 Ağustos 2023 Resmi Tatil Mi?

30 Ağustos günü bu sene Salı gününe denk geliyor. Memurlar, işçiler ve diğer tüm çalışanlar ise Salı gününün resmi tatil olup olmadığını merak ediyorlar.30 Ağustos günü ülkemizde resmi tatildir. Zafer Bayramı’nda başkent Ankara’da ve Ankara dışında gerçekleştirilen kutlama ve törenler, “Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği” ile düzenlenmiştir.

30 Ağustos 2023 Salı Bankalar Açık Mı, Çalışıyor Mu?

30 Ağustos Salı gününün resmi tatil olmasından dolayı bankalar bu tarihte çalışmayacaklardır. Yani Ziraat Bankası, İş Bankası, Vakıfbank, Akbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Finansbank, Denizbank, İNG Bank, Odeabank ve adını saymadığımız diğer özel veya kamu bankalar 30 Ağustos günü şubelerini açmayacaklardır. Tüm EFT işlemleriniz bir sonraki iş günü olan 31 Ağustos Çarşamba günü işleme girecektir.  Havale resmi tatillerde de yapılabildiği için havale işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

30 Ağustos 2023 Resmi Daireler, Kamu Kurumları Açık Mı?

Resmi tatil olmasından dolayı Salı günü tüm kamu kurumları kapalı durumlarda olacaktır. Resmi dairelerde işlemlerinizi bir sonraki iş günü olan Çarşamba günü gerçekleştirmelisiniz.

30 Ağustos 2023 AVM’ler Açık Mı, Kapalı Mı?

30 Ağustos 2023 Salı günü resmi tatil. Ancak alışveriş merkezleri diğer resmi tatiller gibi bugün de çalışmaya devam edecekler. Fakat alışveriş merkezlerinin çalışma saatleri yani açılış ve kapanış saatleri farklı olabilir. Bu sebepten dolayı gitmek istediğiniz alışveriş merkezini arayarak saatler hakkında daha net bilgi alabilirsiniz.

30 Ağustos 2023 Eczaneler Açık Mı?

Eczaneler de resmi tatil dolayısı ile kapalı durumda olacaklar. Fakat nöbetçi eczaneler açık olacak. Size en yakın nöbetçi eczaneyi bularak ilaçlarınızı temin edebilirsiniz.

Bunun dışında da bugün, yarın hastaneler, noterler, nüfus müdürlüğü, vergi daireleri, kargolar, PTT, postane, borsa, kuyumcular, müzeler kapalı durumda olacaktır. Ancak A101, Bim, Carrefoursa, Migros, Şok gibi çeşitli market zincirleri öğleden sonra açılacak ve çalışmalarına devam edeceklerdir

Bu yazımızda 30 Ağustos 2023 Salı günü tam gün mü, yarım gün mü resmi tatil? 30 Ağustos 2023 resmi tatil mi gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER 30 AĞUSTOS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, 30 ağustos konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan 30 ağustos duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.