29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi yani TBMM, rejim değişikliğine giderek ülkenin yönetimini Cumhuriyet olarak değiştirmiştir. Bu sebepten dolayı her 29 Ekim tarihinde Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanmaktadır. 29 Ekim milli bayramlarımızdan bir tanesi olmasından dolayı her sene resmi tatil olmaktadır. Ancak vatandaşlarımızın, öğrencilerin akıllarında 28 Ekim tarihinin yani Cumhuriyet Bayramı öncesinin tatil olup olmadığı sorusu bulunmaktadır. Peki 28 Ekim 2022 resmi tatil mi? 28 Ekim 2022 tam gün mü, yarım gün mü tatil?

28 Ekim 2022 Resmi Tatil Mi?

Ülkemizde Cumhuriyet Bayramı 1.5 gün olarak kutlanmakta olan resmi bir tatildir. Bu sene Cumhuriyet Bayramı Cumartesi gününe denk geliyorken, 28 Ekim tarihi de Cuma gününe denk gelmektedir. Yani 28 Ekim 2022 Cuma günü yarım gün tatildir. Bu tatil Cuma günü saat 13:00’dan itibaren başlamaktadır. 2022 yılı tatil sevenleri üzen bir sene oldu. Ancak Cuma günü çalışanlar için 28 Ekim günü öğleden sonra yarım gün tatildir. Bir takvim günün tatil olup olmadığı, Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun ile belirlenmektedir.Bu Kanunun 1. maddesi şu şekildedir: “Madde 1 – 1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır. Türkiye’nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız bugün tören yapılır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00’ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.” Bu maddeye göre, 28 Ekim saat 13:00’ten itibaren resmi tatil başlamakta olup, bu tatil 29 Ekim günü boyunca devam edecektir.

28 Ekim 2022 Okullar Açık Mı, Tatil Mi?

Şayet 28 Ekim günü hafta içine denk gelseydi öğrenciler, öğretmenler ve idareciler yani okul yönetimi resmi tatil sebebi ile yarım gün tatil yapma hakkı elde ettiler. Geçtiğimiz sene haftasonuna denk gelen 28 Ekim bu sene Cuma gününe denk geliyor. Yani Cuma günü özel okullar ve devlet okulları yani liseler, ilköğretim kurumları ve hatta üniversiteler yarım gün tatildir.

28 Ekim 2022 Bankalar Açık Mı, Çalışıyor Mu?

Cuma günü yani 28 Ekim’de kamu bankaları ve özel sektörde faaliyet göstermekte olan bankalar öğleye kadar hizmet vereceklerdir. İş bankası, Yapı kredi, İng bank, Finansbank, Akbank, Garanti, Kuveyt Türk, Albaraka Türk, Türkiye Finans, Odeabank, HSBC, Denizbank gibi özel sektör bankaları ile Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Şekerbank kamu bankaları öğleden sonra hizmet vermezler. Öğleden sonra yapacağınız EFT işlemleri bir sonraki Çarşamba günü hesaplara geçecektir.

28 Ekim 2022 Cuma Devlet Daireleri Açık Mı, Kapalı Mı?

Vergi dairesi, maliye, bakanlıklar ve diğer sayamadığımız çok sayıda kamu dairesi Cuma günü öğleye kadar çalışacaklardır. Öğleden sonra bu kamu kurumları kapalı durumda olacaktır. Bu hususta Maliye, PTT yani postane, vergi dairesi gibi kurumlar öğleden sonra kapalıdır.

28 Ekim Sağlık Ocakları, Hastaneler Açık Mı?

28 Ekim günü yazımız başında da belirttiğimiz üzere Cuma gününe denk gelmektedir. Hali hazırda çalışmak olan sağlık ocakları yani aile sağlık merkezleri ve poliklinikler bayram tatili sebebi ile öğleden sonra çalışmayacaklardır.  Ancak bu tarihte ve diğer resmi tatil günlerinde hastanelerin acil servisleri her zaman açıktır. Acil durumlarda hastanelerin acil servislerine müracaat edebilirsiniz.

28 Ekim Eczaneler Açık Mı, Nöbetçi Eczane Çalışıyor Mu?

28 Ekim tarihinde eczaneler öğleye kadar faaliyet göstereceklerdir. Ancak nöbetçi eczaneler bu öğlede sonra da faaliyet göstereceklerdir. İhtiyaçlarınızı il ve ilçenizde bulunan nöbetçi eczanelere başvurarak temin edebilirsiniz.

28 Ekim Noterler Açık Mı, Çalışıyor Mu?

Noterler hafta sonların çalışmayan kuruluşlar arasında yer almaktadırlar. Bu sebepten dolayı 28 Ekim gününde de açık olmayacaklardır. Bu yazımızda 28 Ekim resmi tatil saat kaçta başlıyor, 28 Ekim resmi tatil mi, sağlık ocakları, bankalar, PTT, hastaneler açık mı, 28 Ekim saat kaçtan sonra tatil gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER RESMİ TATİL HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, resmi tatil konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan resmi tatil duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.