29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi yani TBMM, rejim değişikliğine giderek ülkenin yönetimini Cumhuriyet olarak değiştirmiştir. Bu sebepten dolayı her 29 Ekim tarihinde Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanmaktadır. 29 Ekim milli bayramlarımızdan bir tanesi olmasından dolayı her sene resmi tatil olmaktadır. Ancak vatandaşlarımızın, öğrencilerin akıllarında 28 Ekim tarihinin yani Cumhuriyet Bayramı öncesinin tatil olup olmadığı sorusu bulunmaktadır. Peki 28 Ekim 2018 resmi tatil mi? 28 Ekim 2018 tam gün mü, yarım gün mü tatil?

28 Ekim Resmi Tatil Mi?

Ülkemizde Cumhuriyet Bayramı 1.5 gün olarak kutlanmakta olan resmi bir tatildir. Bu sene Cumhuriyet Bayramı Pazar gününe denk geliyorken, 28 Ekim tarihi de Pazar gününe denk gelmektedir. Yani 28 Ekim 2018 Pazar günü yarım gün tatildir. Bu tatil Pazar günü saat 13:00’dan itibaren başlamaktadır. 2018 yılı tatil sevenleri üzen bir sene oldu. Hali hazırda çoğu kişi Pazar günü zaten çalışmıyordu ve bu sebepten dolayı bu kişiler ekstra bir tatil fırsatını da kaçırmış oldular. Ancak Pazar günü çalışanlar için 28 Ekim günü öğleden sonra yarım gün tatildir. Bir takvim günün tatil olup olmadığı, Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun ile belirlenmektedir.Bu Kanunun 1. maddesi şu şekildedir: “Madde 1 – 1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır. Türkiye’nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız bugün tören yapılır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00’ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.” Bu maddeye göre, 28 Ekim saat 13:00’ten itibaren resmi tatil başlamakta olup, bu tatil 29 Ekim günü boyunca devam edecektir.

28 Ekim 2018 Okullar Açık Mı, Tatil Mi?

Şayet 28 Ekim günü hafta içine denk gelseydi öğrenciler, öğretmenler ve idareciler yani okul yönetimi resmi tatil sebebi ile yarım gün tatil yapma hakkı elde edeceklerdi. Ancak bu sene 28 Ekim tarihinin Pazar gününe denk gelmesinden dolayı öğrenciler bu haktan mahrum kaldılar. Çünkü hali hazırda Pazar günü özel okullar ve devlet okulları yani liseler, ilköğretim kurumları ve hatta üniversiteler hali hazırda tatildir.

28 Ekim 2018 Bankalar Açık Mı, Çalışıyor Mu?

Pazar günü özel bankaların ve kamu yani devlet bankaları şubeleri kapalı durumda olmaktadır. 28 Ekim tarihinde de bu durumda bir değişiklik olmayacak ve yine bu bankaların şubeleri kapalı olacaktır. Bu sebepten dolayı EFT ve Havale gibi ödemeleriniz de bir sonraki iş günü olan Pazartesi günü hesaplara yansıyacaktır. İşlemlerinizi bu hususta gerçekleştirebilirsiniz.

28 Ekim 2018 Pazar Devlet Daireleri Açık Mı, Kapalı Mı?

Devlet dairelerinin çoğu hali hazırda Pazar günü zaten kapalı durumdadır. Ancak açık olanlar da saat 13:00 itibariyle açık olan kurumlar da kapalı olacaklardır. Bu hususta Maliye, PTT yani postane, vergi dairesi gibi kurumlar öğleden sonra kapalıdır.

28 Ekim Sağlık Ocakları, Hastaneler Açık Mı?

28 Ekim günü yazımız başında da belirttiğimiz üzere hafta sonuna denk gelmektedir. Bu sebepten dolayı zaten hastanelerin poliklinikleri kapalı durumdadır. Ancak bu tarihte ve diğer resmi tatil günlerinde hastanelerin acil servisleri her zaman açıktır. Acil durumlarda hastanelerin acil servislerine müracaat edebilirsiniz.

28 Ekim Eczaneler Açık Mı, Nöbetçi Eczane Çalışıyor Mu?

28 Ekim tarihinde eczaneler kapalıdır. Ancak nöbetçi eczaneler bu tarihte de faaliyet göstermektedir. İhtiyaçlarınızı il ve ilçenizde bulunan nöbetçi eczanelere başvurarak temin edebilirsiniz.

28 Ekim Noterler Açık Mı, Çalışıyor Mu?

Noterler hafta sonların çalışmayan kuruluşlar arasında yer almaktadırlar. Bu sebepten dolayı 28 Ekim gününde de açık olmayacaklardır. Bu yazımızda 28 Ekim resmi tatil saat kaçta başlıyor, 28 Ekim resmi tatil mi, sağlık ocakları, bankalar, PTT, hastaneler açık mı, 28 Ekim saat kaçtan sonra tatil gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER RESMİ TATİL HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, resmi tatil konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan resmi tatil duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.