Nikah şahitliği hakkında bilinmeyenler

Nikâh, etimolojik olarak Arapça kökenli bir kelime. Bir kadın ve erkeğin evlilik birliği kurması anlamını taşıyor. Şahit kelimesi ise yine Arapça kökenli bir kelime olup “tanık olan kişi” anlamına karşılık olarak kullanılıyor.

İnsanlık tarihinde bilinen en eski evlilik sözleşmesi Antik Mısır’da gerçekleşmiş. Milattan önce 661’den itibaren kayda geçirilmeye başlayan evlilik sözleşmelerinde evlenen kişilerin ve nikah şahitlerinin isimleri yazıyor. Evlilik; Sümer, Mısır, Babil, Çin ve daha birçok uygarlıkta belirli kurallarla uygulanan yaygın bir müessese olarak tarihe geçmiş.Evlilik kurumu her uygarlığın farklı şekilde ele aldığı bir şekilde ilerlemiş ve günümüzdeki halini almış. Türkiye’de ise 17 Şubat 1926’da İsviçre Medeni Kanunu esas alınarak Meclis’te kabul edilen 743 Sayılı Medeni Kanun, 2002’ye kadar Türk vatandaşlarının yasal evlilikler kurabilmelerinde esas alınmıştır. 1 Ocak 2002’de ise 4721 Sayılı Medeni Kanun yürürlüğe girdi.

Nikah şahidi kimdir, ne yapar?

Nikah şahidi, evlilik kararı alan bireylerin nikah masasındaki resmi evlilik adımına gönüllü olarak tanıklık yapan ve akıl sağlığı yerinde olan kişi ya da kişilerdir. Nikah şahitleri, nikah defterine imza atarak yasal olarak şahitlik yaptıklarını kabul etmiş olurlar.

Şahitler, resmi nikah töreni esnasında karı-koca adaylarının sözlü taleplerine şahit olduklarını ifade eder ve tören boyunca orada bulunurlar. Törene tanıklık ettiklerini hem sözel hem de yazılı olarak kabul ederler.

1-) Nikah şahidi olma şartları nelerdir, kimler olabilir?

Nikah şahidi olabilmenin belirli şartları bulunuyor. Bir nikah şahidinde;

  • Akıl sağlığı yerinde olmak
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Şahitlik yaptığı kişiyi tanımak

şeklinde belirli temel şartlar aranıyor. Ek olarak; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan ancak oturum izni bulunan ya da belirli bir süreliğine turistik amaçlı ziyaret için Türkiye’ye gelmiş pasaportlu bireyler de resmi bir nikah töreninde şahitlik yapabiliyorlar.

2-a) Nikah şahidi anne baba akraba teyze kardeş olabilir mi?

Nikah törenleri belediyelerce atanan nikah memurları tarafından gerçekleştiriliyor. Bu açıdan nikah şahitliği ile ilgili durumlara belediyeler tarafından karar veriliyor.

Bazı belediyeler anne ve babayı nikah şahidi olarak kabul etmiyor. Ancak anne ve babanın nikah şahidi olması durumunda ek olarak nikah şahidi talep eden belediyeler de var. Ayrıca kardeş, teyze ve diğer akrabalar nikah şahidi olabilme statüsüne sahip.

Nikah şahidi en fazla kaç kişi olur?

Evlilik yönetmeliğine göre; bir nikah töreninde en az iki, en fazla dört nikah şahidi bulunmalıdır. Ek olarak; bu kişilerin nikah öncesinde nüfus cüzdanlarını göstermeleri ve adreslerini bildirmeleri zorunludur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanların ise nüfus cüzdanları yerine pasaport ya da geçici kimlik bilgilerini göstermesi yeterli.

Nikah şahidi olmadan nikah kıyılır mı, nikah şahidi zorunlu mu?

Evlendirme Yönetmeliği’nin 35. maddesine göre; “Evlenme Kütüğü” evlenen karı ve kocanın, nikah şahitlerinin ve nikah memurunun imzası olmadan düzenlenemez. Bu madde resmi bir nikah töreninde nikah şahitlerinin  zorunlu olduğu açıkça ifade ediyor.

Bu yazımızda nikah şahidi nedir, kim olamaz, en fazla kaç kişi olabilir gibi detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan nikah günü tarihi nasıl alınır öğrenebilirsiniz.


DİĞER NİKAH ŞAHİDİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, nikah şahidi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan nikah şahidi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.