23 Nisan hangi güne denk geliyor, resmi tatil olacak mı?

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı her sene 23 Nisan tarihinde büyük bir coşku ile ülkemizde ve yurt dışında kutlanmaktadır. Cumhuriyetimizin kurucusu, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk kez kapılarını açtığı gün olan 23 Nisan tarihini çocuklara armağan etmiş ve o tarihten bu yana 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaktadır. Her sene bu özel gün için törenler düzenlenmekte, çocuklarımız çeşitli organizasyonlar ve gösteriler tertip etmektedir. Peki 23 Nisan günü resmi tatil mi? 23 Nisan’da okullar, bankalar, hastaneler, PTT ve diğer kamu kurum ve kuruluşları açık mı? Cevabı yazımız devamında.

23 Nisan Cumartesi resmi tatil mi?

Milli Eğitim Bakanlığı yani MEB her sene açıkladığı resmi tatillerde 23 Nisan yani Cumartesi gününü de resmi tatil olarak belirtmiştir. 23 Nisan tarihinde okullar kapalı durumda olacaklardır. Bu sene 23 Nisan tarihi Cumartesi gününe denk geliyor ve öğrencilerimiz fazladan 1 gün tatil yapma hakkı elde etmiş oluyorlar. Yani 23 Nisan Cumartesi günü anaokulu, ilköğretim, lise, ortaokul, üniversiteler hepsine resmi tatildir.23 Nisan Cumartesi kamu daireleri açık mı, kapalı mı?

Ancak 24 Nisan tarihinde çalışmakta olan özel sektör çalışanları ve çeşitli kamu daireleri de bulunmaktadır. Cumartesi günü tüm bu vatandaşlarımıza tatil olacak ve açık olan resmi dairelerde kapalı durumda bulunacaktır. Yani PTT, kargolar, eczaneler, hastanelerin poliklinikleri ( acil servisler her zaman açıktır.) noterler, postane, kütüphaneler, dükkanlar, müzeler, adliyeler, aile hekimliği, sağlık ocakları, vergi daireleri ve diğer resmi dairelerin hepsi bu tarihte kapalı durumdadırlar.

23 Nisan 2023 bankalar açık mı, çalışıyor mu?

Gerek özel bankalar, gerekse resmi bankalar olsun, 23 Nisan gününün resmi bir tatil günü olmasından dolayı Cumartesi günü çalışmayacaklardır. EFT, Havale gibi işlemleriniz de bir sonraki gün hesaplara geçecektir. İşlemleri olan vatandaşlarımız ertesi gün işlemlerini halletmeleri gerekmektedir. 23 Nisan tatil mi hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Bir diğer yazımızda 24 Nisan Tatil Mi detaylı olarak bahsettik. İlgili yazımızı da okumanızı öneriyoruz.


DİĞER TATİL HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, tatil konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan tatil duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.