21 Haziran Yaz Gündönümü Nedir?

Her sene 21 Haziran tarihinde güneş ışınları Yengeç Dönencesine yılda bir kez dik olarak gelmektedir. 21 Haziran tarihine yaz gündönümü de denilmektedir. Yaz gündönümünde kuzey yarımkürede en uzun gündüz yaşanırken, güney yarımkürede de en uzun gece yaşanmaktadır. Bildiğiniz üzere ülkemiz güney yarımkürede yer almaktadır yani 21 Haziran günü yılın en uzun günüdür.  Yaz gündönümü yani 21 Haziran tarihi bazı ülkelerde kışın başlangıcı bazılarında da yazın başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Yaz gündönümünde saat 12:00 olduğu vakit güneş ışınları dik bir açıyla gelecektir. Yengeç dönencesinde gölge boyu 21 Haziran tarihinde sıfır olmaktadır.

21 Haziran Özellikleri Nelerdir?

Yaz gündönümü, güneş ışınlarının Yengeç Dönencesi üzerinde yılda bir kez dik geldiği zamana denilmektedir. Yaz Gündönümü  4 senede bir 20 Hazirana denk gelmektedir.Bu yazımızda 21 Haziran yaz gündönümü nedir, 21 Haziran’da ne olur, 21 Haziran özellikleri nelerdir, yaz gündönümü ne zaman, yaz gündönümü tarihi gibi detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER YAZ GÜNDÖNÜMÜ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, yaz gündönümü konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan yaz gündönümü duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.