2022 Maaşı Nedir, Ne Demektir?

2022 maaşı, toplumda genel olarak engelli aylığı olarak bilinen, 2022 sayılı 65 yaşını doldurmuş olan, muhtaç kimsesiz Türk vatandaşlarına aylık bağlanması hakkında kanun kapsamında bağlanan aylıktır. Ekonomik yoksunluk içerisinde bulunan, 18 yaşından büyük engelli bireyler ve kanunen bakmakla yükümlü olduğu 18 yaşını tamamlamamış engelli yakını bulunan Türk vatandaşlarına aylık bağlanmaktadır. 3 aylık periyotlar halinde ödenen bu aylıklar, engel oranına göre farklılık göstermektedir. Engelli maaşının ne kadar olduğunu aşağıda vermiş olduğumuz bağlantıdan öğrenebilirsiniz.

2022 Engelli Maaşı Ne Kadardır Öğrenmek İçin TIKLAYINYetkili hastanelerden alınmış olan sağlık kurulu raporuna göre, engel oranı %40 ve %69 arasında ve başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek şekilde engel oranı olan ve %70 derecesinde bulunan kişiler alabilir. Kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayan, sosyal güvenlik kurumlarından bir geliri veya aylığı bulunmayan, nafaka bağlanmamış veya bağlanması mümkün olmayan, mahkeme kararı ile veya doğrudan bir mevzuat gereği bağlanmış herhangi bir gelire sahip olmayan, her türlü gelirleri toplamının aylık ortalaması kanunla belirlenen muhtaçlık sınırının altında olan kişiler ile yukarıdaki koşullara sahip olup kanunen bakmakla yükümlü olunan 18 yaşını tamamlamamış engelli yakını bulunanlar, bakımının fiilen gerçekleşmesi ve aylık ortalama gelirinin kanunla belirlenen muhtaçlık sınırının altında olması kaydıyla bu aylıktan faydalanabilirler. 2022 maaşını kimlerin nasıl alabileceğini, almak için nereye nasıl başvuru yapacağını vermiş olduğumuz bağlantıdan daha detaylı bir şekilde kolayca öğrenebilirsiniz.

2022 Engelli Maaşı Nasıl Nereden Alınır Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yetim aylığı almakta olan engelli bireylerin, aylık veya gelirleri alacak olduğu engelli aylığından az ise, aradaki fark ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacaktır. PTT ile yapılan protokol gereğince %70 oranından fazla engel oranı bulunan vatandaşların aylıklarının evlerine ödenmesi uygulaması da başlamış durumdadır. Bu yazımızda 2022 maaşı hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER 2022 MAAŞI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, 2022 maaşı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan 2022 maaşı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.