Engelli maaşı yani evde bakım maaşı; engelli olan bireyin ihtiyaçlarını karşılaması ve bakan kişilerin de engelli bireye bakarken zorlanmaması adına verilen bir maaştır. Bazı kişiler bu maaşa ek olarak aynı zamanda 2023 engelli maaşı da alabilmektedirler.

Engelli maaşı için 2023 yılında; asgari ücrete paralel bir zam yapılacağı konuşulsa da henüz durum netlik kazanmış değil ancak 2023 engelli maaşı için rakamlar netleşmiş durumda.



2023 engelli maaşları 2023 yılında ne kadar ödenecek?

  • %70 oranında engelli olan ve bakım yapılması mecbur olan kişi için ödenecek tutar: 1.796.17 TL
  • %40 ile %69 arasında engelli olan birey için ödenecek tutar: 1.197.45 TL
  • 65 yaş ve üzeri kişiler için: 797,37 TL olarak belirlendi.
  • 18 Yaş altı engelli yakını aylığı: 1.197,45 TL

Bu rakamlarda da henüz resmi zamlardan nasibini almış değil ancak taslak şu an için bu şekilde.

Kişiler bu ödemeleri aylık olarak alamıyorlar, 3 aylık dilimler halinde senede 4 kere bu ödemeleri almanız mümkün. Evde bakım maaşı alan kişilerinde 2023 engelli maaşı alma hakkı olduğunu unutmaması ve henüz başvurmadı ise bu hizmetten yararlanmak için en yakın vakfa başvurması gerekmektedir.

Engelli maaşı ne zaman, nereden alınır?

Engelli maaşı hak sahiplerine 3 ayda bir ödenmektedir. Ödeme dönemleri ise genel itibariyle ilden ile göre farklılık göstermektedir. Ödeme günleri geldiğinde yani aylığınız dolduğunda PTT tarafından maaşlarınız ödenecektir. Hali ile maaşlarınızı alırken yanınızda TC nüfus cüzdanınızı götürmeyi unutmayın !

Ödemeler genelde doğum tarihinin son hanesine göre yapılmaktadır. Bu yüzden aşağıdaki tablo sizlere fayda sağlayacağını düşünüyorum.

  • Doğum tarihinin son rakamı 0 – 5 olan kişilere her dönemin 5 inci günü.
  • Dоğum tarihinin sоn rakamı 1 – 6 оlan kişilere her dönemin 6 ıncı günü.
  • Doğum tarihinin son rakamı 2 – 7 olan kişilere her dönemin 7 inci günü.
  • Doğum tarihinin son rakamı 3 – 8 olan kişilere her dönemin 8 inсi günü.
  • Doğum tarihinin son rakamı 4 – 9 olan kişilere her dönemin 9 uncu günü.  Ödeme yapılmaktadır.

Engelli maaşı ne zaman yatar, engelli maaşı ne kadar, engelli maaşı hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca engelli maaşı nasıl alınır konumuzu da okumanızı öneririz.


DİĞER ENGELLİ MAAŞI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, engelli maaşı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan engelli maaşı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.