2023 Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

Dünyanın her yerinde sosyal devlet anlayışını benimsemiş olan ülkeler; engelli kişilere yardımda bulunmakta ve onların hayatını kolaylaştırmak adına birçok yasa çıkarmaktadır. 2023 engelli maaşı da engelli bireylere yardımcı olmak adına yapılan, 3 ayda bir gerçekleşen yasal yardımdır. Birçok engelli bireyin bu haktan yararlanmaları gerektiği halde; başvuru işlemlerini bilmedikleri için yasal hakları olan bu yardımı kullanamamaktadırlar.

Kimler 2023 engelli maaşı alabilir?

  • 2023 engelli maaşı alabilmeniz için engelli halinizin %40 olması ve bu durumun bir hastane raporu ile kanıtlanmış olması gereklidir. Hastane kurulu tarafından onaylanmaya bir rapor geçerli sayılmamaktadır.
  • Engelli maaşı alabilmeniz için aynı zamanda hane içi gelirinize de bakılmaktadır. Bir hane içinde yaşayan kişilerin her birine düşen payın asgari ücretin 3’te 1’i kadar olması gerekmektedir. Bu sınırlamaya 16 yaşından küçük bireyler dahil değildir.

2023 engelli maaşı almak için nereye başvurulur?

Engelli maaşı almanız için ikamet adresinizin bulunduğu yerdeki vakfa başvurmanız gerekmektedir. Başvurunuzu dilerseniz birey olarak ya da yazılı bir şekilde gerekli belgeleri sunarak da yapmanız mümkündür. Kanuni olarak sizi temsil eden biri ile bu işlemi yapacaksanız mutlaka sizi temsil edecek kişinin mahkeme kararı da belgeler arasında yer almalıdır. Sizin adınıza bir vekil engelli maaşı başvurusu yapıyorsa bu durumda vekaletnamenin bir kopyası da belgeler arasında yer almalıdır.2023 engelli maaşı için gereken evraklar nelerdir?

  • Mal bildirimi
  • Dilekçe
  • Vukuatlı nüfus kayıt belgesi
  • Sağlık kurulundan alınan birrapor
  • 2 tane vesikalık fotoğraf
  • Fakirlik kağıdı
  • Maaş almadığınızı belgeleyen bir resmi kağıt

2023 engelli maaşı başvurusu ne zaman sonuçlanır?

Eski sistemde engelliler için maaş verilmesi uzun bir süreçti. Kişiler başvuru yapar ve ancak 1 ile 2 yıl içerisinde bir dönüş alabilirlerdi. Yeni sistem sayesinde 1 ay ile 3 ay arasında hızlı bir şekilde başvurunuzun sonucunu almanız mümkün olmaktadır.

2023 Engelli maaşı ne zaman ödenir?

Özürlü maaşı ödemeleri; maaş almaya hak kazanan kişilerin doğum tarihine göre belirlenmiştir. Engelli bir birey 1 yıl içerisinde 4 kere maaş alır.

2023 engelli maaşı ödemesi nereden yapılır?

PTT aracılığı ile engelli maaşı ödemeleri yapılmaktadır. Kişiler herhangi bir PTT şubesine giderek kendileri için yapılan maaş ödemesini alabilirler.

2023 maaşı alan kişiler sosyal güvenceden yararlanabilir mi?

Engelli maaşı almaya hak kazanmanız ile birlikte genel sağlık sigortanız da sizin için aktif hale gelir. Tüm sağlık hizmetlerinden bu sayede; devlet hastanelerinde, ücretsiz bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Evde bakım maaşı alan kişi engelli maaşı alabilir mi?

Bakım maaşı alan birinin engelli maaşı alması da mümkündür. Fakat sizin engelli maaşı yardımına ihtiyacınız olup olmadığını anlamak için bakım maaşının da hesaplamalara katılacağını unutmamanız gerekir. Asgari ücretin 3’te 1’ini geçmediği sürece evde bakım maaşı almanız sorun yaratmamaktadır.

Engelli maaşı sorgulaması nereden yapılır?

SGK sitesine girerek; TC kimliğinizi kullanmanız halinde engelli maaşı almaya hak kazanmanız mümkündür. Bu sorgulamayı aynı zamanda e-devlet sistemi üzerinden de hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 2023 engelli maaşı alma ve engelli maaşı nedir hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca engelli maaşı ne kadar yazımızı da okumanızı öneriyoruz.


DİĞER ENGELLİ MAAŞI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, engelli maaşı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan engelli maaşı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.