Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik uyarınca 2016 yılı içinde de Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı olan EKPSS yapılacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yapmış olduğu açıklama ile 2016 EKPSS sınav tarihi ve 2016 EKPSS sınav başvuru tarihleri hakkında bilgiler verdi.

2016 EKPSS Sınavı Başvuru Tarihi

EKPSS’ye; ortaöğretim kurumlarından, yükseköğretim ön lisans/lisans programlarından mezun olan veya EKPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvuracaklardır. Sınava girmek isteyen adaylar için EKPSS başvuru süresi 23 Şubat 2016 tarihinde başlayıp, 9 Mart 2016 tarihinde son bulacaktır. EKPSS sınavı ise 24 Nisan 2016 tarihinde 81 il merkezinde gerçekleştirilecek.Kuraya; ilkokul/ortaokul/ilköğretim ile özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu olan veya EKPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvuracaklardır. Bahsi geçen adaylar sınava girmeyecekler ve sadece kuraya katılmak için başvurularını gerçekleştireceklerdir. Sadece kuraya katılmak için başvuru yapacak adaylar, başvurularını 3 ila 16 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleştirebileceklerdir.

EKPSS başvurusu yapmadan önce adayların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlüklerinden başvuru yapacağı engel durumunu gösteren onaylı bir Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini yukarıda belirtmiş olduğumuz tarihler arasında almak durumundadırlar. Daha sonra ÖSYM Başvuru Merkezlerinden EKPSS başvurusu yapabilirler.

2016 EKPSS Başvuru Klavuzu

EKPSS başvuru klavuzu henüz yayımlanmadı. Başvuru klavuzu yayımlandığı zaman www.devlette.com adresi üzerinde bulunan bu haberimizden anında erişebileceksiniz.  Sınava ilişkin başvuru, başvuru koşulları, sınav, değerlendirme, yerleştirme ve kuraya başvuracaklar ile ilgili kurallar ve işlemler, 2016-EKPSS Kılavuzunda yer almaktadır. Bu sebepten dolayı EKPSS’ye başvuru yapacak olan adayların bu klavuzu detaylı bir biçimde izlemeleri gerekmektedir.


DİĞER EKPSS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ekpss konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ekpss duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.