Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, her sene 19 Mayıs tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kutlanmakta olan bir bayramdır. 19 Mayıs 1919 tarihinde Atatürk, Samsun’a ayak basmıştır. 19 Mayıs tarihi Türk Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün olarak kabul edilmektedir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir. Bu sene 19 Mayıs Perşembe gününe denk gelmektedir. Peki 19 Mayıs resmi tatil mi? 19 Mayıs tarihinde bankalar, hastaneler, dershaneler, okullar, PTT, kargolar, noter, vergi daireleri, eczaneler açık mı? Tüm detaylar haberimiz devamında yer almaktadır.

19 Mayıs 2023 Perşembe Resmi Tatil Mi?

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı resmi tatillerimizden bir tanesidir.  19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Ulusal Bayram ve Genel Tarihler Kanunu kapsamında, 1981 yılından bu yana resmi tatil olarak kabul edilmektedir. 19 Mayıs bu yıl da aynı şekilde resmi tatil olmaya devam edecektir.19 Mayıs 2023 Okullar Açık Mı : Anaokulları, ilköğretim okulları, liseler, üniversiteler 19 Mayıs günü kutlamalar sebebi ile resmi tatil yapacaklardır. Bu sene 19 Mayıs tarihinin Perşembe gününe denk gelmesinden dolayı öğrenciler 3 gün dinlenme fırsatı elde edeceklerdir.

19 Mayıs Bankalar Açık Mı : Bankalar resmi tatil olmasından dolayı 19 Mayıs 2023 Perşembe günü kapalı olacaklardır. Ancak ATM, İnternet bankacılığı ve telefon bankacılığı vasıtası ile banka şubelerine gitmeye gerek kalmadan çeşitli işlemlerinizi halledebileceğinizi unutmayın.

19 Mayıs Hastaneler Açık Mı : Kamu hastaneleri ve çeşitli özel hastanelerin poliklinikleri 19 Mayıs tarihinde kapalı olacaktır. Ancak tüm hastanelerde acil servisler haftanın 7 günü ve 24 saat boyunca açıktır. Acil durumda acil servislere müracaat ederek destek alabilirsiniz.

19 Mayıs PTT Açık Mı : Postane ya da PTT resmi tatil sebebiyle çalışmayacak olan kamu kurum ve kuruluşlarından bir tanesidir. PTT dışında vergi daireleri, ÖSYM büroları, sağlık ocakları, noterler, belediyeler, adliyeler, borsa gibi kamu kurum ve kuruluşları da resmi tatil sebebi ile kapalıdır.

19 Mayıs Kargolar Açık Mı : Ülkemizde hizmet vermekte olan Aras Kargo, UPS Kargo, MNG Kargo, Sürat Kargo ve Yurtiçi Kargo resmi tatil sebebiyle kapalı olacaklarını belirtmişlerdir. Bu tarihte tatil sebebiyle kargolar dağıtım da yapmayacaklardır.

Bu yazımızda 19 Mayıs 2023 Perşembe günü resmi tatil mi detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER RESMİ TATİLLER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, resmi tatiller konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan resmi tatiller duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.