Ehliyet Ceza Puanı Dolunca Ne Olur?

Sürücülerin trafik kurallarına daha çok önem vermeleri adına geçtiğimiz senelerde ceza puanı uygulaması başlatıldı. Bu uygulamaya göre her trafik ihlalinin belirli bir ceza puanı karşılığı olacak. Sürücüler ceza puanlarını doldurmalarının akabinde de çeşitli yaptırımlar ile karşı karşıya kalacaklar. Sürücüler için ceza puanı sınırı 100 olarak belirlenmiş. Sürücülerin 1 senelik süre zarfında 100 ceza puanını doldurmamaları istenmiş. Peki 100 ceza puanını dolduran sürücülere ne çeşit yaptırımlar uygulanmaktadır. 100 ceza puanı dolunca sürücü belgesi ne olur?

100 Ceza Puanı Dolunca Sürücü Belgesine Ne Olur?

Öncelikle sürücülerin bu hususta oldukça fazla karıştırdıkları bir konu vardır. Ceza puanınız son 1 sene zarfında hesaplanmaktadır. Eylül ayında yemiş olduğunuz bir trafik cezası diğer yılın Eylül ayında silinir ve ceza puanınız bu aralıkta hesaplanır. 100 ceza puanını dolduran sürücülerin ehliyetlerine 2 ay süre ile el konulmaktadır. Ehliyetine 2 ay süre ile el konulmasının ardından tekrar 100 ceza puanını geçerseniz bu kez ehliyetinize 4 ay süre ile el konulmaktadır.  Şayet yine bir sene içinde üçüncü kez 100 ceza puanını doldurursanız da ehliyetiniz süresiz olarak iptal edilmektedir. Ölümle sonuçlanan trafik kazalarına asli kusurlu olarak sebebiyet veren sürücülerin sürücü belgeleri ise (1) yıl süre ile el konulmaktadır.Stajyer ehliyet sahibi olanlarda ise durum farklıdır. Stajyer ehliyet sahiplerinin ceza puanı sınırı 75 olarak belirlenmiştir. 2 sene zarfında 75 puanı dolduran stajyer ehliyet sahiplerinin ehliyetleri iptal edilir.

100 Ceza Puanı Dolunca Ehliyet Nasıl Geri Alınır?

1 sene içerisinde 100 ceza puanını doldurmuşsanız ve ehliyetinize el konulmuşsa, cezanızın bitmesinin ardından herhangi bir sürücü kursuna başvurmanız ve akabinde 40 saat süren bir eğitime tabi tutulmanız gerekmektedir. Eğitim süresinin sonunda sürücü kursu tarafından verilecek olan olumlu rapor ile ehliyetinizi geri alabilirsiniz. İkinci kez ceza puanını dolduran ve 4 ay ehliyetine el konulan vatandaşlarımız ise ehliyetlerine tekrar kavuşabilmeleri için psikoteknik değerlendirmeye tabi tutulmalıdırlar. Yapılan değerlendirmeler sonunda sürücünün ehliyetini geri alabilmesine dair olumlu sonuç çıkar ise ehliyetinizi geriye alabilirsiniz. Üçüncü kez 100 ceza puanını dolduran bireylerin ehliyetleri ise süresiz iptal olmaktadır. İlgili kişiler tekrar ehliyet alamazlar.

Ceza puanı ehliyetinize yazılan trafik cezalarından gelmektedir. Şayet ceza plakanıza yazıldıysa doğrudan ehliyetinize yazılmadığı için ceza puanı işlemez. Buradaki fark unutulmamalıdır.

100 ceza puanını doldurmamak için sık sık ehliyet ceza puanı sorgulama işlemi yapmanız gerekmektedir. Bu yazımızda trafik ceza puanı kaç olduğunda ehliyete el konulur, ehliyet ceza puanı dolunca ne olur detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER EHLİYET HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ehliyet konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ehliyet duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.