Yılbaşı (1 Ocak) Ne Zamana, Hangi Güne Denk Geliyor?

Yılbaşı, herhangi bir takvime göre içinde bulunulan yılın bitimi ve bir sonraki yılın başlangıcı demektir.  Dünyada en yaygın kullanılan takvim olan Gregoryen takvimini kullanan ülkelerde 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece yılbaşı gecesi veya yılbaşı akşamı olarak adlandırılır. Bu sene 31 Aralık günü Cuma gününe denk geliyor. Ancak 1 Ocak 2023 Pazar gününe denk gelmektedir. Peki 1 Ocak 2023 resmi tatil mi? Kamu kurumları, resmi daireler, okullar, noterler, liseler, PTT, eczaneler, AVM’ler açık mı? Tüm bu soruların cevaplarına yazımız devamından ulaşmanız mümkündür.

1 Ocak 2023 Pazar Resmi Tatil Mi?

Her sene olduğu gibi bu senede yılbaşı tüm dünyada büyük bir coşku ile kutlanacak. Çoğu dünyada bu kutlamalar sebebiyle yılbaşı tatil olarak ilan edilmektedir. 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun’ da hangi günlerin ulusal bayram ve genel tatil günü olduğu tek tek sayılmıştır. Bu tatil günleri arasında yılbaşı yani 1 Ocak 2023 Çarşamba günü de bulunmaktadır. Bu gün tüm çalışanlara resmi tatildir. Bu günde çalıştırılan işçiler veya memurlar tatil yaptıklarında o günün ücreti vatandaşlarımıza ödenecektir. Ancak bugün çalışmak zorunda kalan kişiler ise ücretlerini zamlı olarak alacaklardır. Yani günlük çalışma ücretinin 2 katı ücret alacaklardır. Peki 1 Ocak günü kurum ve kuruluşlar açık olacak mı?Yılbaşı Tatili 4 Gün Olacak Mı?

Yılbaşının Pazar gününe denk gelmesi yüzünden Pazar, Pazartesi ve Salı günlerinin tamamının tatil olup olmadığını çok kişi merak ediyor. Ancak her sene olduğu gibi Yılbaşı tatili Pazar günüdür. Memurlar, çalışanlar, emekçiler, işçiler hepsi Pazartesi ve Salı iş başı yapacaklar ve tüm gün çalışacaklar. Pazar günü ise resmi tatildir. Bugün çalışanlar ek mesai ücreti alacaklardır.

1 Ocak 2023 Pazar Bankalar Açık Mı, Çalışıyor Mu?

1 Ocak 2023 Pazar gününün resmi tatil olmasından dolayı bankalar bu tarihte çalışmayacaklardır. Yani Ziraat Bankası, İş Bankası, Vakıfbank, Akbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Finansbank, Denizbank, İNG Bank, Odeabank ve adını saymadığımız diğer özel veya kamu bankalar 1 Ocak günü şubelerini açmayacaklardır. Havale ve EFT gibi çeşitli para gönderim işlemleriniz de bir ertesi gün olan 2 Ocak gününde hesaplara yansıyacaktır.

1 Ocak 2023 Okullar Açık Mı, Tatil Mi?

Hali hazırda hafta sonu olmasından dolayı okullar kapalı durumdadır. Anaokullar, ilkokullar, ortaokullar, liseler ve üniversiteler 1 Ocak günü tatil yapacaklardır. Tüm özel ve kamu öğretim kurumları 1 Ocak günü tatildir. Öğrenciler tatilden sonra 3 Ocak günü okullardaki eğitimlerine de kaldıkları yerden devam edeceklerdir.

1 Ocak 2023 Resmi Daireler, Kamu Kurumları Açık Mı?

Bu tarihte tüm kamu daireleri kapalı durumdadır. Resmi dairelerdeki işlemlerinizi bir ertesi gün halletmeniz gerekmektedir.

1 Ocak 2023 AVM’ler Açık Mı, Çalışacak Mı?

Alışveriş merkezleri yıl boyunca neredeyse hep açık olan kuruluşların başında yer almaktadır. Yılbaşı günü ve 1 Ocak gününde de AVM’ler açık olacaklardır. Ancak diğer günlerin aksine çoğu AVM bu tarihte öğleden sonra çalışmaya başlar. Yani saat 13:00 veya 13:30 saatlerinden sonra alışveriş merkezleri yine çalışmaya devam edeceklerdir.

1 Ocak 2023 Eczaneler Açık Mı?

Eczaneler de resmi tatil olmasından dolayı kapalı olacaklardır. Bu sebepten eczanelere gitmeniz gerektiği durumlarda ilinizdeki nöbetçi eczaneleri araştırmalı ve bunlara müracaat etmelisiniz.

Bunun dışında da bugün, yarın hastaneler, noterler, nüfus müdürlüğü, vergi daireleri, kargolar, PTT, postane, borsa, kuyumcular, müzeler kapalı durumda olacaktır. Ancak A101, Bim, Carrefoursa, Migros, Şok gibi çeşitli market zincirleri öğleden sonra açılacak ve çalışmalarına devam edeceklerdir. Bu yazımızda 1 Ocak 2023 tam gün mü, yarım gün mü tatil? 1 Ocak 2023 resmi tatil mi, bugün yarın resmi tatil mi gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER YILBAŞI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, yılbaşı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan yılbaşı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.