1 Nisan 2023 Pazartesi Resmi Tatil Mi?

Ülkemiz yakın bir zamanda yine önemli bir seçime girecek. 31 Mart 2023 Pazar günü ülkemiz genelinde belirli süreler için köy, mahalle, belde, ilçe ve ilin yerel hizmetlerini yeterine getirmesi için yöneticileri seçeceğiz. Ülkemizde yerel seçimler 5 senede bir gerçekleştiriliyor. Yani bir sonraki yerel seçim tarihi 2024 yılında. Yerel seçimler için tüm siyasi partiler hazırlıklarını giderek arttırıyorlar. Bu yerel seçim özellikle ittifaklar açısından diğer yerel seçimlerden farklı bir konuma sahip olacak. AKP ile MHP’nin kurduğu Cumhur İttifakı karşısına CHP ile İyi Parti Millet İttifakı adı ile çıktı. Kuşkusuz şimdiden seçimlerin sonucunu, hangi illerimizde hangi partinin adaylarının kazanacağını merak ediyoruz. Fakat bir merak edilen konu da seçimden bir gün sonra yani 1 Nisan 2023 Pazartesi gününün tatil olup olmadığı.

1 Nisan 2023 Pazartesi Okullar Tatil Mi, Açık Mı?

Seçimlerde oy verme işlemleri, ilkokul, lise, ortaokul ve üniversite gibi çeşitli eğitim kurumlarında gerçekleştirilmektedir. Tüm özel ve kamu okullarında oy verme işlemi uygulanabilmektedir. Bu oy verme işlemi akşam saatlerinde biter ve sayım aşamasına geçilir. Sayım aşaması gece geç saatlere kadar sürebilmektedir. Okulun tekrardan eğitim ve öğretimine devam etmesi için ise eski düzenine kavuşturulması gerekiyor. Fakat bunun için yeterli süre bulunmaması sebebi ile genel olarak seçimlerin bir ertesi günü okullar tatil ilan edilir. Yani 1 Nisan 2023 Pazartesi günü Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan resmi açıklama neticesinde tatildir. Bunun dışında öğretmenler de idari izinli sayılacaklardır.1 Nisan 2023 Kamu Kurumları, Devlet Daireleri Açık Mı, Kapalı Mı?

Okullar bahsettiğimiz üzere 1 Nisan günü kapalı durumdalar. Fakat kamu daireleri 1 Nisan 2023 Pazartesi günü açık olacaklar. Akabinde memurlar ve diğer kamu çalışanlarını da görevlerine devam edecekler.

1 Nisan 2023 Pazartesi Bankalar Açık Mı?

1 Nisan tarihinde Ziraat Bankası, Halkbank gibi devlet bankaları ile Finansbank, İş Bankası, Garanti Bankası gibi özel bankalar açık olacaklardır. Finansal işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

1 Nisan 2023 PTT Açık Mı, Açık Olacak Mı?

PTT 1840 yılında kurulmuş ülkemizin en eski kamu dairelerindendir. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarında olduğu gibi PTT yani postane de 1 Nisan tarihinde hizmet vermeye devam edecektir.

1 Nisan 2023 Hastaneler, Sağlık Ocakları Açık Mı?

Gerek özel ve kamu devlet hastaneler, gerekse aile sağlık merkezleri ve diğer sağlık kurum ve kuruluşları Pazartesi günleri açık olacaklar. Vatandaşlar polikliniklerde tedavi görebilecekler, doktorlar da çalışmalarına devam edecekler.

Seçimlerde görevli memurlar, polisler idari izinli mi sayılacaklar?

Geçtiğimiz seçimlerde seçimlerde görev alan bütün memurlar ertesi gün idari izinli sayılmışlardır. Ancak bu seçim dönemi için henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ayrıca yine geçtiğimiz seçimlerde görev alan polis ve jandarmalar ise yine memurların aksine ertesi gün idari izinli sayılmamışlardı. Açıklama yapılmasının ardından detayları sizlerle paylaşıyor olacağız.

Bu yazımızda 1 Nisan 2023 resmi tatil olacak mı, yerel seçim sonrası tatil var mı gibi konularda detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

 


DİĞER 1 NİSAN RESMİ TATİL Mİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, 1 nisan resmi tatil mi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan 1 nisan resmi tatil mi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.