1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından sadece ülkemizde değil aynı zamanda tüm dünyada kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günüdür. Dünya üzerinde pek çok ülke bu günü resmi tatil olarak kabul etmektedir. Ülkemizde 1923 yılında bu yana kutlanmaktadır. 1 Mayıs, 2023 yılında Pazar gününe denk gelmektedir. Peki 1 Mayıs ülkemizde Resmi Tatil Mi?

1 Mayıs 2023 Resmi Tatil Mi?

2009 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından alınan karar doğrultusunda 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir. Bu durum her sene belirtilen resmi tatillerde sene başında belli olmaktadır ve 2023 yılı içinde 1 Mayıs tarihi yani Pazar günü resmi tatil olarak gösterilmiştir.1 Mayıs 2023 Okullar, Dershaneler, Üniversiteler Açık Mı?

Milli Eğitim Bakanlığı yani kısa ve bilinen adı ile MEB, yapmış olduğu açıklamada 1 Mayıs 2023 Pazar günü tüm devlet ve özel okulların tatil olacağını ilan etmiştir. Aynı zamanda bu tarihte kreşler, ortaokullar, liseler ve üniversiteler de tatildir.

1 Mayıs 2023 Bankalar Açık Mı?

1 Mayıs 2023 Emek ve  Dayanışma günü, resmi tatil olmasından dolayı tüm bankalar kapalı durumda olacaklardır. Diğer tatil günlerinde bankalar bazı şubelerini ( örneğin Pazar günü gibi ) açık durumda tutmaktadırlar. Ancak 1 Mayıs gününün resmi tatil olmasından dolayı özel bankalar ve kamu bankaları bu tarihte çalışmayacaktır.

1 Mayıs 2023 PTT Açık Mı?

PTT’de resmi tatil olmasından dolayı bu tarihte çalışmayacak olan kamu kurumlarının başında yer almaktadır. Bireyler işlemlerini ertesi günü gerçekleştirebilirler.

1 Mayıs 2023 Hastaneler Açık Mı?

2009 yılında resmiyet kazanması ile resmi tatil statüsü kazanan 1 Mayıs günü okullar, devlet daireleri, bankalar, hastaneler, sağlık ocakları gibi devlet daireleri de tatil olacaktır. Ancak hastanelerin acil poliklinikleri her daim açıktır. 1 Mayıs Pazar günü hastanelerin acil servislerine müracaat edebilirsiniz.

Bunun dışında 1 Mayıs sebebi ile bunun dışında Borsa, Bist, adliyeler, belediyeler, dershaneler, eczaneler, fabrikalar, iş yerleri, İMKB, kargolar kapalı olacaklardır. Ayrıca muhasebeciler, müdürler, kapıcılar gibi sayısız meslek erbabı da bu tarihte tatil yapacaktır. İlgili tatil haberi resmi gazete vasıtası ile duyurulmuştur. 1 Mayıs tatil mi konusunda soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca 2 Mayıs Resmi Tatil Mi yazımızı da okumanızı öneriyoruz.


DİĞER TATİL HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, tatil konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan tatil duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.