Vefa Hakkı ( Geri Alım Hakkı ) Nedir, Ne Demektir?

Vefa Hakkı ya da bir diğer değiş ile geri alım hakkı; bir gayrimenkulünü satan kişinin sattığı kişiden aynı gayrimenkulü aynı bedel ile geri alabilme hakkıdır. Vefa hakkı olarak adlandırılan bu durum geri alım hakkı olarak da anılmaktadır. Satılan taşınmaz malların tümü için uygulanabilen bu yöntem eski sahibi tarafından aynı şartlar ile satılan taşınmazın geri alınması olayıdır. Vefa hakkının olabilmesi için sözleşmeye eklenmesi ya da ayrıca bir sözleşme yapılması gerekmektedir. Yapılan bu sözleşme noter tarafından tasdik edilmiş olmalıdır ya da Tapu Müdürlüğünce düzenlenmiş olmalı ve tapu kaydına işlenmiş olmalıdır. Bu gereklilikleri yerine getirmemeniz halinde geri alım hakkından yararlanmanız mümkün değildir. Bu işlem bir takım yolsuzluklar için de kullanılabilmektedir. Örneğin kişi vergi kaçırmak ya da iflas açıklamak üzere iken 750.000 TL değerindeki bir evi 1 TL ile satabilmekte ve ardından vefa hakkı kullanmak için sözleşme yapmaktadır. Şüpheli durumlarda noter gerekli yerler ile görüşme yapabilme hakkına sahiptir.

Vefa Hakkı (Geri Alım Hakkı) Nasıl Kullanılır?

Vefa hakkını kullanabilmek için satılan gayrimenkul ya da taşınmazın satış sözleşmesine bu hak eklenmiş olmalıdır. Gayrimenkulü ya da taşınmazı satan kişi satış bedelinin tamamını peşin olarak almayacak ise bu hak sözleşmelere eklenmektedir. Bu hak sayesinde satış yapan kişi kendini güvenceye almaktadır. Satış yaptığı kişi ile anlaşamaması durumunda o zamana kadar almış olduğu miktarı satın alan kişiye iade ederek vefa hakkını kullanabilir. Satış yapan kişi vefa hakkını kullanması durumunda hiç satış yapmamış gibi aynı gayrimenkul ya da taşınmaz üzerinde hak sahibi olur. Vefa hakkı yani geri alım hakkı hakkında sık sorulan sorular ve yanıtları ise aşağıda yer almaktadır. Sizler de sorularınızı yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.Vefa hakkı ne kadar sürer : Vefa hakkı şayet sözleşmede belirtilmiş ise o sürenin sonunda veya belirtilmemiş ise 10 sene sonra sona ermektedir.

Vefa hakkı haciz durumunda geçerli midir : Haciz olayı vefa hakkını engelleyen bir durum değildir. Geri alım hakkı var ise hak sahibi bu hakkını haciz durumunda da kullanabilir.

Vefa hakkı başvurusu için gerekli belgeler nelerdir : Noter onaylı dilekçe, başvuranların ya da temsilcilerin nüfus cüzdanları ya da pasaportu ve taşınmazın niteliği, bina ise deprem sigortası gerekmektedir.

Vefa hakkı başvurusu için alınan ücretler nelerdir : Kişilerden binde 7.5 oranında damga vergisi, resmi senet noterde düzenlenmişse binde 5.94 oranında tapu harcı, maktu terkin harcı alınır. Satış anında senet düzenleniyorsa işlemler için alınan harç dışında başka bir haç alınmamaktadır.


DİĞER VEFA HAKKI ( GERİ ALIM HAKKI ) HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, vefa hakkı ( geri alım hakkı ) konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan vefa hakkı ( geri alım hakkı ) duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.