Ülkemizde öğretmen atamalarının sayısının yetersiz olduğundan ve ihtiyacın fazla olmasından dolayı boş kalan kontenjanlara ücretli öğretmenlik alımı yapılmaktadır.  Atamaların ihtiyaçtan az olmasının asıl sebebi de devlet bütçesinin yeterli alımı kaldırabilecek düzeyde olmamasıdır.

Ücretli öğretmenlerin maaşları saat başı hesabıyla bulunur. Bu durum 657 sayılı devlet memuru kanununda açıkça belirtilmiştir.YENİ ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK MAAŞLARINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Ücretli öğretmenlik yapabilmek için il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine bizzat yada online olarak başvuru yapmanız gerekmektedir.  Bir çok ilçe yapılan ücretli öğretmenlik başvurularını ihtiyacın fazla olmasından dolayı kabul etmektedir. Ancak ücretleri ve sigorta pirimleri ataması yapılmış bir öğretmene göre bir hayli düşüktür.

Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü 09.07.2010 tarih ve 10283 sayılı resmi yazıları ile prim ödeme gün sayısının aydaki ek ders saat toplamlarının 7.5 saate bölünmesi ile hesap edilmesi gerektiğini açıklamıştır.  Bu hesaba göre 120 saat ek derse giren bir ücretli öğretmenin sigorta prim hesabı 16 gün şeklinde olmaktadır.

Ücretli Öğretmen Maaşları

Ücretli Öğretmen + 120 Saat + Bekar ise ; 1.201 TL

Ücretli Öğretmen + 120 Saat + Evli ise; 1.033 TL

Ücretli öğretmenlerin 1 ek ders ücreti ise 11.05 TL’dir.

Bir önceki yazımızda ücretli öğretmen nedir ve nasıl olunur detaylarıyla anlattık. Ücretli öğretmenlik hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.