Zabıt katibi, Adalet Bakanlığı’nca taşra ve merkez teşkilatında görevlendirilmek üzere atanan yardımcı yargı personelidir. Zabıt katipleri Adliye ve cezaevlerinde, geçici görevlendirmeyle bakanlıkta, istisnalar haricinde mahkemelerde, savcılık kalemlerinde ve icra müdürlüklerinde çalıştırılmaktadırlar. Uzun süredir bazı zabıt katiplerinin hızlı yazabilme daha doğrusu hızlı klavye kullanabilme konusunda sorun yaşadığı belirtilmekteydi. Adalet Bakanlığı bu konuya bir el attı ve tüm zabıt katiplerinin bir klavye sınavına tabi tutulmasını istedi. Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı tarafından gönderilmiş olan resmi yazıda, tüm zabıt katiplerinin klavye becerilerinin ölçülmesi isteniyor.

Bakanlıktan illere gönderilen yazıda,Tüm komisyon başkanlıklarının yetki alanındaki tüm zabıt katiplerini klavye uygulama sınavına alınması

Klavye uygulama sınavında, 3 dakikada doğru yazılan kelime sayısının tespit edilmesi

Bu sürecin 15 gün içinde tamamlanması istendi.

Bu süreçte Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi tarafından gönderilmiş olan resmi yazı aşağıda yer almaktadır.

Zabıt katibi klavye sınavı
Zabıt katibi klavye sınavı
Bu yazımızda Zabıt katiplerine uygulanacak olan klavye sınavı hakkında detaylı bilgiler sunduk. Klavye sınavı hakkında daha farklı bilgilere erişmemiz durumunda bu bilgileri de sizlerle paylaşacağız. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızda zabıt katibi ne iş yapar detaylı olarak anlattık. İlgili yazımıza da göz gezdirebilirsiniz.


DİĞER ZABIT KATİBİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, zabıt katibi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan zabıt katibi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.