Transkript not dökümünüzü, almış olduğunuz dersleri, not ortalamanızı, hangi dersi kaç saat aldığınızı, mezuniyet ortalamanızı ve daha birçok şeyi üzerinde gösteren resmi bir belgedir. Askerlik erteleme işlemleri sırasında, yüksek lisans başvurularında, muafiyet başvurularında ve daha çok sayıda işlem için transkript belgesi talep edilmektedir. Bir önceki yazımızda transkript belgesi nedir detaylarıyla anlatmıştık. İlgili yazıya BURADAN ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda transkript belgesi nereden alınır, nasıl alınır detaylı olarak anlatacağız.

Transkript Belgesi Nereden, Nasıl Alınır?

Transkript belgesi almak için her üniversitenin farklı bir başvuru ve alım şekli bulunmaktadır. Bunun için en garanti yol üniversitenizin öğrenci işlerini arayarak bilgi almaktır. Örnek vermek gerekirse, İstanbul Üniversitesi kurmuş olduğu AKSİS sistemi ile transkript belgesi için başvuruları kabul ederek, elektronik imzalı transkript belgesi vermektedir. Transkript belgesi almak bazı üniversiteler için ciddi bir zaman kaybına dönüşmektedir. Ancak Özyeğin Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi gibi yüksek öğretim kurumları buna bir çare bulmayı başarmışlardır. Benzer şekilde Sabancı Üniversitesi belirli bir ücreti yatırmanızın ardından, bunun dekontunu öğrenci bilgi sisteminize eklemenizi istiyor, ardından da transkript belgenizi hazır ediyorlar. Çanakkale Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi gibi üniversiteler de hiçbir ücret talep etmeden öğrenci işlerine şahsen başvuru yapılmasını istiyorlar. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi öğrencileri de akademik durum belgelerini ogrenci.anadolu.edu.tr adresi üzerinden alabilmektedirler.Görüldüğü üzere her üniversitenin transkript yani not döküm belgesini verme şekli farklılık arz etmektedir. Bu sebepten dolayı en doğru yöntem üniversitenizin öğrenci işlerini arayarak, transkript nasıl alınır, ücreti ne kadardır öğrenmenizdir. İnternet üzerinden bu belgeyi almak istemeyenler zaten bizzat üniversitelerin öğrenci işlerine başvuruda bulunarak bu belgeyi temin edebilirler. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER Transkript HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, transkript konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan transkript duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.