Yüzlerce işsiz gencimizin yüzünü güldürecek bir personel alımı haberi de PTT’den geldi.  En son 2014/2 alımında ilan açan PTT geçtiğimiz yerleştirme döneminde alım yapmayarak eleştirilerin odağına yerleşmişti. Biz de www.devlette.com olarak PTT’nin 2015 personel alımı yapmamasını eleştirmiştik.  Edindiğimiz son bilgilere göre PTT idari sözleşmeli personel alımına açılan dava sonunda verilen mahkeme kararları neticesinde, PTT 2015 eleman alımı yapmadan önce personel yönetmeliğinde değişikliğe gidecek. Yönetmelik değişir değişmez ise PTT 2015 personel alımı ilanını açıklayacak ve binlerce kişiye iş olanağı sağlanacak.

KAÇ KİŞİ ALINACAK?2015 PTT personel alımı doğrultusunda 2600 civarı eleman alımı gerçekleştirilmesi bekleniyor. Bu sayı yükseltilip, azaltılabilir. Ancak son edindiğimiz bilgiler bu sayıda alım yapılacağı yönünde. Bu kişilerin 1200 gişe görevlisi, 1000 dağıtıcı ve 400 teknik personel olması muhtemel gelişmeler arasında.

PTT SÖZLÜ SINAV DA YAPACAK !

Birbiri ardına gelen haberlerden sonuncusu ise 2015 personel alımı için PTT’nin sözlü mülakat yapacağı.  PTT eleman alımı için öngörülen başvuru şartlarını sağlayan kişiler arasından KPSS puanına göre sıralamaya tabi tutacak ve bu kişileri sözlü mülakata tabi tutacak. Bu haber yanında torpil, kayırma gibi hukuksuz bir sıralamanın oluşacağı yönünde endişeleri de ayyuka çıkarmış durumda.

PTT 2015 PERSONEL ALIMI NE ZAMAN ?

Yönetmelikte yapılacak olan değişikliğin 2 hafta içerisinde sonuçlandırılması bekleniyor. 2015 PTT personel alımının ise yönetmeliğin değiştirilmesinin akabinde Ocak sonu Şubat başı gibi yapılması planlanıyor.  PTT tarafından yapılan ” Alım haberi asılsızdır.” başlıklı duyuru ise sadece personel alımı haberi çıktıktan sonra meydana gelen yoğun telefon trafiğinin önüne geçmek içindir. 2015 PTT sözleşmeli eleman alımı yönetmelik değişikliğinin hemen ardından gerçekleştirilecek olup;başvuru şartları, sınav tarihleri, yaş sınırı gibi detayları www.devlette.com adresi üzerinden güncel olarak takip edebilirsiniz.

Mülakatı geçen adaylar “Posta Ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketinde Çalıştırılacak İdari Hizmet Sözleşmeli Personel Hakkında Yönetmelik” hükümlerine tabi olarak istihdam edilecekler. Buna göre bu adaylar “kamu hukukuna tabi” bir idari sözleşmeye tabi olacaklar. PTT ile aralarında doğacak olası bir uyuşmazlıkta idare mahkemesine başvuracaklar. Bu personel kesinlikle işçi veya memur değildir. ayrıca bildiğimiz 4/B sözleşmeli personel de değildir. PTT için oluşturulmuş özel ve yeni bir sözleşmeli personel statüsüne tabidirler.

Başvuru şartlarını yerine getirerek yeterli KPSS puanı alıp, sözlü mülakattan başarıyla geçen ve işe alınan adaylara 4 ay deneme süresi tanınacak.  4 ay süre boyunca işe alınan adayın pozisyonun gerektirdiği görevleri yerine getirip getirmediğine karar verilecek olup, yerine getirmeyen adayların PTT ile ilişkisi kesilecektir. Ayrıca kurum tarafından yayınlanmış diğer bütün ilanlara PTT İş Başvurusu sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.


DİĞER PTT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ptt konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ptt duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.