Asgari ücret ile çalışmakta iken hamilelik ve doğum sebebiyle 16 hafta izin alan sigortalı kadınlar 4099 lira iş göremezlik ödeneği alacak. Ödeme son 3 ayda alınan brüt ücrete göre belirleniyor.

Doğum yapan kadınların hakkı bununla da sınırlı değil. Çocuk başına bir kez alınan doğum yardımı haricinde emzirme ödeneği gibi çeşitli ödemeler mevcut. Bunlardan bir tanesi diğerlerinden meblağ olarak daha yüksek olması sebebiyle göze çarpıyor. Bu ödemeye doğum parası, rapor parası veya iş göremezlik ödeneği de denilmektedir. Çoğu anne bu paranın farkında değil. Farkında olanlarda bu parayı nasıl ve nereden alacaklarını bilmiyorlar.Rapor Parası Nasıl Alınır Öğrenmek İçin Hemen TIKLAYIN

İlgili yazımızda kim ne kadar rapor parası alabilir detayları ile anlattık. Rapor parasının amacı, kadının çalışmasına engel bir hastalık, kaza veya hamilelik gibi sebeplerin varlığı süresince kadınlara belirli miktarlarda gelir güvencesi sağlamaktır. Ayrıca doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere kadınlara 16 hafta izin verilmektedir. Bu süre çoğul gebelikte daha fazladır.

Rapor parası alabilmek için doğumdan önceki bir sene içerisinde en az 90 gün prim ödemenizin yapılmış olma şartı bulunmaktadır. Rapor parası ödemeleri PTT ve Ziraat Bankası aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Doğum izni bitiş olanlar E-Devlet Kapısı üzerinden doğum parası sorgulayabilir. Rapor parası hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER RAPOR PARASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, rapor parası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan rapor parası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.