İşsizlik Maaşı Şartları, Süresi ve Miktarı Değişiyor !

Hükümet işsiz kalan vatandaşlar için olanakları arttırabilmek için yeni bir çalışmanın içerisine girdi. İşsiz kalan vatandaşlara 15 aylık süre zarfında 2 bin TL’ye varan işsizlik ödemesi üzerinde yoğunlaşılmış durumda. Ayrıca işsiz kalanlara sağlanan imkanların da arttırılması gündemde. İşsizlere , işsiz kaldıkları sürece ödenen işsizlik maaşının miktarının arttırılması, süresinin uzatılması ve yararlanma şartlarının kolaylaştırılması için çalışmalar hız kazanmış durumda. Şu anki sistemde, kendi istek ve kusuru haricinde işini kaybedenler, son 120 gün prim ödeyerek sürekli çalışmış ve son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortalı primi ödemek şartı ile işsizlik maaşı alıyorlar.

Edinmiş olduğumuz bilgilere göre, işten ayrılmadan önce son 120 gün prim ödeme şartının yerine son 30 gün prim ödeme şartının getirilmesine, son 3 senede 600 gün prim ödeme şartının da 100 güne çekilmesine, kendi kusuru dışında işten çıkarılması şartının da kaldırılması üzerinde duruluyor. Ayrıca işsizlik maaşı süresi uzayacak ve miktarı da arttırılacak.Mevcut İşsizlik Maaşı Detaylarını Öğrenmek İçin TIKLAYIN

İşsizlik maaşı halen damga vergisi düşüldükten sonra en düşük 653 TL, en yüksek ise 1307 TL. İşsizlik maaşında yapılacak kapsamlı değişiklikler ile işsizlik maaşı üst sınırı kademeli olarak yukarıya çekilecek. Ayrıca işsizlik maaşı mevcut sistemde 10 ay süre ile ödenirken, yeni gelecek sistemde bu süre 15 aya çıkarılacak.

Bağkur’lu da İşsizlik Maaşı Alacak!

Yapılan bir diğer çalışma kapsamında da işçiler işsiz kaldıklarında devreye giren işsizlik fonunun esnaflar için de oluşturulması planlanıyor. Sistemin detayları henüz tam olarak netleşmedi ancak yeni sistem faaliyete geçtiğinde esnaflar da her ay işsizlik sigortası primi ödeyecekler. İşsiz kaldıklarında da bu fondan para alacaklar. Ayrıca işsizlik fonuna devlet katkısı da sağlanacak.


DİĞER İŞSİZLİK MAAŞI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, işsizlik maaşı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan işsizlik maaşı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.