İlişkisizlik belgesi, sosyal sigortalar kurumundan alınan para cezası ve borcunun bulunmadığını gösteren bir belgedir. İlişkisizlik belgesi; genellikle ihale işleri yapan ya da geçici iş olan firmalar ya da şahıslar tarafından kullanılmaktadır. Bu belge ihaleyi aldıkları ya da geçici işi aldıkları kurumlara bildirmek ve yaptıkları işin karşılığını almak için gereklidir.

İlişkisizlik Belgesi Ne İşe Yarar?

ilişkisizlik belgesi, ihale işi yapan firmalar tarafından Sosyal Sigortalar Kurumundan talep edilir. İlişkisizlik belgesi ile Sosyal Sigortalar Kurumuna herhangi bir borcun olmadığı ve herhangi bir cezası olmadığını göstermek için kullanılır. Böylelikle sigorta ve para cezası konusunda firmanın herhangi bir borcu olmadığı ispatlanmış olur.İlişkisizlik Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır?

İlişkisizlik belgesi alabilmek için firmanın kayıtlı olduğu Sosyal Güvenlik Müdürlüğüne başvurulması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Müdürlüğünden bu belgeyi alabilmek için memurun sadece dosyayı inceleyerek kayıtları kontrol etmesiyle borcunuzun bulunup bulunmadığı ortaya çıkacaktır ve bu sayede hızlı bir şekilde ilişkisizlik belgenizi almanız mümkün olacaktır. Sosyal Güvenlik Müdürlüğünün haricinde SGK müfettişinin incelemesi ve gerekli kayıt ve belgeleri kontrol etmesiyle de bu belgeyi almanız imkanlar dahilinde size sunulmuş bir başka seçenektir. Mali müşavirler tarafından düzenlenecek rapor ile de ilişkisizlik belgesi almak mümkündür. Bu belgeyi nasıl alacağınız ya da hangi kurum ya da kişi tarafından hazırlanması gerektiği size sunulan ihale şartlarında belirtilir. Hangi kurum ya da şahıstan ilişkisizlik belgesi isteniyorsa oradan ilişkisizlik belgesini almanız gerekmektedir. İlişkisizlik belgesine başvuruyu direkt Sosyal Güvenlik Müdürlüğüne gitmeden İnternet üzerinden de yapabilirsiniz. Bu şekilde başvuru için sosyal güvenlik kurumunun İnternet sitesi aracılığı ile işveren butonunun altında bulunan ilişkisizlik belgesi sekmesine tıklayarak bu belgeyi alabilirsiniz.

İnternetten İlişkisizlik Belgesi Almak İçin TIKLAYIN


DİĞER İLİŞKİSİZLİK BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ilişkisizlik belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ilişkisizlik belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.