Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) gündemde olmayan, ani bir karar alarak gelir testi yaptırmayan 6 milyon kişiye af getirdi. En son 2016 yılı başında getirilmiş olan ve BURADA yer verdiğimiz af kararına aynı yıl içerisinde bir yenisi eklendi. Meclis, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen varlık barışı teklifi ile gelir testi yaptırmamış olan 6 milyon kişinin ceza ve faizleri silinerek 12 ay taksitli ödeme imkanı getirildi. Gelir testi yaptırmayan kişilerde SGK tarafından açıklanan rakamlara göre 10 milyar 35 milyon lira alacak bulunuyor. İşte gelir testi affı detayları.

Gelir Testi Affı 2016

Net rakamlar ile Genel Sağlık Sigortası yaptırmamış 5 milyon 950 bin 394 kişi bulunuyor. Bu kişilere yeniden yaptırma imkanının yanında prim borçlarını taksitlendirme imkanı da veriliyor. Çıkarılan düzenleme ile beraber gelir testine girmek istemeyenlerin borçlarının faiz ve gecikme cezaları silinecek ve ana parasını da 12 ay taksit ile ya da peşin olarak ödeme imkanı getirilecek.Çıkarılan önerge ile beraber Maliye Bakanlığı, Gümrük Bakanlıklarının ve SSK’nın tahsil dairelerinde bulunan 50 liranın altındaki borçlarının tahsilinden de vazgeçildi. Bu bağlamda 31 Aralık 2011 tarihi öncesinde Maliye’de 21 milyon işlem tutarı bulunduğunu belirten Maliye Bakanı Ağbal, burada bekleyen işlemlerin toplam tutarının 385 milyon lira olduğunu ve gecikme cezası tutarının da 552 milyon olmak üzere toplamda 937 milyon lira olduğunu belirtti. Maliye Bakanlığı 1 milyar liraya varan bu alacağından da tamamiyle vazgeçecek. Ayrıca, yeminli mali müşavirler odası ile TOBB’un oda aidat alacakları da yeniden yapılandırıldı.


DİĞER SOSYAL GÜVENLİK KURUMU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sosyal güvenlik kurumu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sosyal güvenlik kurumu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.